{"vars":{{"pageTitle":"Praca w Polsce jest analogowa. Tylko co piąty zatrudniony korzysta z urządzeń cyfrowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyfryzacja","eurostat","main","najnowsze","nowe-technologie","praca"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":591560}} }
300Gospodarka.pl

Praca w Polsce jest analogowa. Tylko co piąty zatrudniony korzysta z urządzeń cyfrowych

Prawie 30 proc. zatrudnionych osób w wieku 15-74 lat w Unii Europejskiej wykorzystuje urządzenia cyfrowe przez większość lub całość czasu pracy – wynika z najnowszych danych Eurostat. Polska mocno odstaje od tej średniej. 

Urządzenia cyfrowe są integralną częścią wielu ról zawodowych. Wyniki opublikowane przez Eurostat ujawniają interesujące wzorce w zależności od płci, grup wiekowych i poziomów wykształcenia.

Kobiety częściej korzystają ze sprzętu cyfrowego

Według opublikowanych danych Eurostatu intensywne korzystanie z urządzeń cyfrowych w swojej pracy zgłasza więcej kobiet niż mężczyzn zgłosiło.

I dzieje się tak niezależnie od przedziałów wiekowych. W przedziale wiekowym 30-44 lat  36 proc. zatrudnionych kobiet i 29 proc. mężczyzn polegało na tych narzędziach przez większość lub cały czas pracy.

Odsetek ten zmniejsza się wraz z wiekiem pracujących, ale trend jest zachowany: w przedziale wiekowym 45-59 lat 31 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn zgłosiło korzystanie z urządzeń. W przedziale wiekowym 60-74 lat liczby te spadają do 24 proc. dla kobiet i 19 proc. dla mężczyzn. Te różnice związane z wiekiem podkreślają różnice pokoleniowe w przyjmowaniu i poleganiu na narzędziach cyfrowych w miejscu pracy – wynika z danych Eurostat.


Czytaj także: Raport: Cyfryzacja to motor rozwoju w naszym regionie. Polska zyska dzięki niej miliardy euro


Który kraj UE jest najmocniej zdigitalizowany?

Patrząc na poszczególne kraje UE, to Luksemburg odnotowuj najwyższy wskaźnik korzystania z urządzeń cyfrowych wśród zatrudnionych. Aż 47 proc. osób pracujących w Luksemburgu polega na tym sprzęcie w szerokim zakresie.

Tuż za Luksemburgiem uplasowały się Holandia i Szwecja, gdzie wskaźnik ten wyniósł 41 proc.

W Polsce prawie 21 proc. pracowników i pracowniczek korzysta z urządzeń cyfrowych w pracy. Taki wynik plasuje Polskę za wszystkimi krajami Europy Zachodniej. Pod tym względem wyprzedzamy takie kraje, jak Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja.

Na drugim końcu spektrum znalazły się Rumunia, Bułgaria i Grecja. Ich wskaźniki utrzymały się na poziomie 12 proc. Te różnice w poszczególnych krajach wskazują na rozbieżności w poziomach cyfryzacji i integracji technologii z procesami pracy w całej UE.

Jak wygląda wykorzystywanie urządzeń cyfrowych w poszczególnych krajach UE pokazuje ta mapa od Eurostatu:

Co ma korzystanie z technologii do poziomu wykształcenia?

Badając związek między korzystaniem z urządzeń cyfrowych a poziomem wykształcenia, stwierdzono, że odsetek zatrudnionych osób korzystających z urządzeń cyfrowych wzrastał wraz ze wzrostem ich poziomu wykształcenia, niezależnie od płci.

Wśród osób z niskim lub średnim poziomem wykształcenia, kobiety wykazywały wyższe wskaźniki użytkowania w porównaniu do mężczyzn. W przypadku osób z niskim wykształceniem 10 proc. kobiet zgłosiło spędzanie większości lub całego czasu pracy przy użyciu urządzeń cyfrowych, podczas gdy odsetek ten dla mężczyzn wynosił 8 proc.

Podobnie, wśród osób ze średnim wykształceniem, 28 proc. kobiet polegało w dużym stopniu na urządzeniach cyfrowych, w porównaniu do 16 proc. mężczyzn. Jednak trend ten odwrócił się wśród osób z wysokim poziomem wykształcenia, gdzie kobiety stanowiły 44 proc. osób intensywnie korzystających z urządzeń cyfrowych, podczas gdy mężczyźni stanowili 47 proc.

Czytaj także: