{"vars":{{"pageTitle":"Pracodawcy chcą zatrudniać. Te branże potrzebują nowych pracowników","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","manpower","miejsca-pracy","najnowsze","pracodawcy","pracownicy","rekrutacje","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"12 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641817}} }
300Gospodarka.pl

Pracodawcy chcą zatrudniać. Te branże potrzebują nowych pracowników

Chęć wzmacniania kadr w I kwartale 2024 roku deklaruje 33 proc. pracodawców w Polsce. Z redukcją stanowisk liczy się 16 proc. organizacji, zaś niemal połowa firm (49 proc.) nie planuje zmian w zatrudnieniu, wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na czas od stycznia do końca marca, wynosi +18 proc. To wynik identyczny w porównaniu z prognozą deklarowaną na ostatnie miesiące 2023 roku, ale również wzrost o 18 pkt proc. w porównaniu w skali roku. Oznacza to, że rynek pracy utrzymał swój poziom aktywności, nieco się ustabilizował, a firmy chcą powiększać zespoły, podano.

Dane dla pierwszego kwartału nadchodzącego roku potwierdzają, że polscy pracodawcy chcą wzmacniać swoje organizacje. Ostatnie miesiące pokazały, że pomimo wielu trudności i zawirowań rynek pracy nad Wisłą nieśmiało się stabilizuje. To już drugi kwartał z rzędu z dwucyfrową prognozą rekrutacyjną na poziomie +18 proc. Wzrost deklaracji pracodawców o 18 pkt proc. w ujęciu rocznym jest jasnym sygnałem mówiącym o pozytywnych trendach – powiedział dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak, cytowany w komunikacie.

Wyzwań stojących przed przedsiębiorcami w Polsce wciąż jest bardzo dużo. Wysokie koszty prowadzenia działalności, ceny surowców, wzrost płacy minimalnej czy inflacja powodują, że firmy muszą często weryfikować swoje plany i strategie. Nie można nie wspomnieć także o światowej sytuacji geopolitycznej, wojnach i niepewności z tym związanej. Wszystko to ma przełożenie nie tylko na globalne nastroje firm, ale także na te w naszym kraju – dodał.

Te branże potrzebują nowych pracowników

Jak pokazują dane raportu, w I kwartale nadchodzącego roku firmy we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach planują rekrutacje. Największe zapotrzebowanie zgłaszają pracodawcy z branży energetyki i usług komunalnych (+30 proc.), dóbr i usług konsumpcyjnych (+21 proc.) oraz sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+21 proc.). Nieco niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy sektora przemysłu i surowców (+19 proc.), usług komunikacyjnych (+19 proc.), a także IT (+18 proc.). Branża nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+17 proc.) oraz finansów i nieruchomości (+17 proc.) wskazuje na najmniejszy apetyt na nowe talenty. Ale kandydaci tych obszarów wciąż będę mogli spodziewać się wielu ofert pracy.

Niezależnie od regionu i branży widoczna jest chęć pracodawców do powiększania kadr, wzmacniania zespołów, rozwoju. Wciąż należy przyglądać się temu, co dzieje się w Polsce oraz na świecie, jednak możemy mówić o umiarkowanym optymizmie. Z pewnością organizacje wciąż będą musiały mierzyć się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, niedoborem talentów czy odpływem dużej części zagranicznych pracowników. Jednak dane pokazują, że firmy są bardziej skore do rozwoju niż jeszcze rok temu – stwierdził Walenczak.

Przed nami czas dużych zmian związanych m.in. z rozwojem AI, nowymi inwestycjami. Wiele mówi się także o skróceniu tygodnia pracy czy powrocie do biur. Należy zatem bacznie przyglądać się temu, co przyniosą najbliższe miesiące, wszystko to bowiem ma niebagatelny wpływ na rynek pracy – podsumował.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Analiza planów rekrutacyjnych pracodawców ManpowerGroup uwzględnia podział na sześć wielkości organizacji. Dane wskazują, że w I kwartale 2024 roku najbardziej otwarte na powiększanie zespołów są organizacje zatrudniające 250-999 pracowników (+24 proc.). Na optymizm rekrutacyjny na podobnym poziomie wskazują firmy zatrudniające 50-259 (+21 proc.), 1000-4999 (+21 proc.), a także te powyżej 5000 osób (+20 proc.).

Na nieco mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników wskazują przedsiębiorstwa, których kadra mieści się w przedziale 10-49 pracowników (+14 proc.). Mikrofirmy (do 10 pracowników) mogą mówić o swego rodzaju stagnacji, bowiem ich prognoza rekrutacyjna to +3 proc.

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2024 roku opracowano na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 525 pracodawców w Polsce. Globalnie w badaniu wzięło udział ponad 40 000 organizacji z 41 rynków na całym świecie.

Czytaj także: