{"vars":{{"pageTitle":"Pracownicy będą częściej wstępować w związki zawodowe. To rezultat automatyzacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["automatyzacja","badanie","miejsca-pracy","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","zatrudnienie","zwiazki-zawodowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"18 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":516060}} }
300Gospodarka.pl

Pracownicy będą częściej wstępować w związki zawodowe. To rezultat automatyzacji

Prawie 40 proc. respondentów uważa, że prawdopodobieństwo zastąpienia ich pracy przez maszynę, robota lub algorytm w najbliższej dekadzie jest wyższe niż 50 proc. – pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Tak wynika z najnowszych badań, które przeprowadzono na próbie 4300 osób w Stanach Zjednoczonych. 18 proc. badanych nie martwi się utratą pracy wynikającej z postępującej automatyzacji, a kolejne 3 proc. badanych jest pewnych, że straci pracę. W badaniu zbadano również zależności między strachem przed automatyzacją a preferencjami i postawami pracowników.

Przeprowadzono eksperyment, w którym jednej grupie podawano informacje o wysokim prawdopodobieństwie utraty pracy wynikającym z automatyzacji. Druga grupa otrzymywała komunikaty, które sugerowały niższe prawdopodobieństwo utraty pracy w wyniku automatyzacji.

Ten wykres przedstawia zależność pomiędzy możliwością wystąpienia automatyzacji pracy a reakcjami badanych.

Wyniki wskazują, że informacja o zagrożeniu automatyzacją zwiększa deklarowaną chęć wstąpienia do związku zawodowego. Strach przed automatyzacją nie ma natomiast istotnego wpływu na chęć zmiany zawodu lub możliwości przekwalifikowania się i nabycia nowych umiejętności.

W eksperymencie sprawdzono także, jak w obu badanych grupach zmienia się preferowana przez respondentów średnia stawka podatku od dochodu oraz poziom powszechnego dochodu podstawowego. Osoby, które informowano o większym prawdopodobieństwie utraty pracy, opowiadały się za wyższymi podatkami dochodowymi oraz wyższym poziomem dochodu podstawowego.

Automatyzacja może też stać się wyzwaniem

Przyszłe fale automatyzacji będą wiązały się z wieloma wyzwaniami na rynku pracy i stanowiły ważną część debaty politycznej. Wyniki amerykańskiego badania sugerują, że strach przed utratą pracy wynikającej z automatyzacji przełoży się na decyzje wyborcze i krajobraz polityczny.

Pojawi się większe zapotrzebowanie na państwo opiekuńcze. Wyborcy, obawiając się o swoje zatrudnienie, będą wymagali od polityków wprowadzenia przepisów zapewniających im ochronę miejsc pracy.

To z kolei być może będzie wpływać na zmianę preferencji politycznych wyborców. Zwrócą w stronę partii, które zapewniają większą ochronę socjalną. Taka zmiana może przełożyć się też na zmianę programów wyborczych wszystkich ugrupowań.

Czytaj także: