{"vars":{{"pageTitle":"Pracownicy IT ruszają na łowy. Szukają pracy, bo chcą więcej zarabiać","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firma","informatycy","it","najnowsze","praca","programisci","wynagrodzenia","zarobki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"29 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":684759}} }
300Gospodarka.pl

Pracownicy IT ruszają na łowy. Szukają pracy, bo chcą więcej zarabiać

Nieco ponad połowa polskich specjalistów IT szuka nowego pracodawcy, wynika z badania przeprowadzonego przez Just Join IT. Chcą mieć lepsze wynagrodzenie i rozwijać się zawodowo.

Just Join IT, czyli portal pracy dla branży technologicznej, przekonuje, że 2024 r. będzie wyzwaniem dla kandydatów szukających nowej pracy w branży IT. A jest ich wielu. W ubiegłym roku nowej pracy szukało 73 proc. pracowników branży IT, obecnie szuka jej 56 proc. takich osób.

– Pośród tak dużej konkurencji na rynku, wyzwaniem dla działów HR będzie dostosowanie strategii rekrutacyjnej, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać najbardziej wartościowych pracowników. Natomiast zadaniem kandydatów będzie z pewnością umiejętne wyróżnienie się na tle pozostałych. Duże znaczenie nadal odgrywać będzie up- i reskilling umiejętności – komentuje Justyna Krzewska z Just Join IT.

Wypalenie zawodowe w IT

Dla 43 proc. badanych kluczowym powodem zmiany pracy jest brak rozwoju zawodowego. Tyle samo chce zmienić pracę dla lepszego wynagrodzenia Z badania przeprowadzonego przez Just Join IT wynika, że 4 na 10 specjalistów IT nie czuje satysfakcji z pracy. Jednocześnie wielu obawia się zmian.

– Choć odsetek chcących zmienić pracę w branży IT jest wciąż duży, wynosząc aktualnie 56 proc., wiele osób nie decyduje się na zmianę, przez co pozostają nieszczęśliwi w obecnym miejscu. Co sprawia, że jest im trudno? Ponad 60 proc. ankietowanych wskazuje na lęk przed niestabilnością pracy, 45 proc. uważa, że rynek jest wciąż trudny. Towarzyszy im także lęk przed nieznanym (36,7 proc. odpowiedzi) – tłumaczą autorzy badania.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Niemal co drugi badany deklaruje, że obawia się porażki, wskazując na tzw. syndrom oszusta. Sprawia on, że ludzie mają poczucie, że nie zasługują na odniesiony sukces i nie są tak utalentowani jak inni. Takie niedocenianie własnych osiągnięć blokuje rozwój zawodowy danej osoby.

W badaniu wzięło udział 279 osób, z których 90 proc. pracuje w branży IT, a 10 proc. aspiruje do pracy w sektorze.

To też może Cię zainteresować: