{"vars":{{"pageTitle":"Pracownik przyszłości [MATERIAŁ PARTNERA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agencja-rozwoju-przemyslu","impact-cee","kadry-dla-przemyslu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":70482}} }
300Gospodarka.pl

Pracownik przyszłości [MATERIAŁ PARTNERA]

Zmienia się rynek, muszą zmienić się pracownicy. Umiejętność elastycznego dopasowywania się do zmian zachodzących w gospodarce w najbliższej przyszłości będzie kluczowa dla wszystkich pracowników. Rynek pracy będzie w najbliższych latach ulegał istotnym transformacjom, a wraz z nim postępować będą zmiany technologiczne i cyfryzacja.

W tej chwili Polska jest jednym z liderów rozwoju gospodarczego w Europie, ale aż 65 proc. działających w Polsce firm przyznaje, że brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników negatywnie wpływa na ich działalność, a więcej niż połowa ogranicza z tego powodu inwestycje lub nie jest w stanie zawierać nowych kontraktów i umów ze względu na rosnące problemy kadrowe. – ARP wsłuchuje się w głosy przedsiębiorców i od dwóch lat stara się wspierać i kształtować dobrą współpracę pomiędzy środowiskiem edukacyjnym, akademickim a biznesem i tak ukierunkowywać współpracę oraz dobór kierunków kształcenia na uczelniach, aby te oczekiwania przedsiębiorców były możliwe do zrealizowania przez system edukacji – mówił Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu podczas konferencji Kadry Przyszłości – Kadry dla Przemysłu organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i dziennik Rzeczpospolita.

Rynek pracy będzie się bardzo dynamicznie zmieniał wraz z przyspieszającym rozwojem technologicznym i pojawianiem się zupełnie nowych rozwiązań, których dziś często nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć. Sytuacja pokazuje jasno, że zmiany są konieczne, a integracja ludzi i inteligentnych maszyn to odpowiedź na wyzwania nowoczesnej gospodarki. – Sama automatyzacja procesów nie jest jeszcze rewolucyjna. Rewolucyjna jest możliwość przekucia jej na nowe modele biznesowe, które powstają podczas pandemii na naszych oczach. Gwarancją sukcesu nowych technologii są ludzie – wykształceni, kompetentni i gotowi do podejmowania nowych wyzwań. W sytuacji, gdy jakość kapitału ludzkiego decyduje o przewagach gospodarki, dobre wykształcenie jest niezbędne – zaznaczył Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów i minister rozwoju, pracy i technologii.

Niezwykle poważnym problemem jest również zjawisko luki pokoleniowej. We współczesnym przemyśle funkcjonuje grupa pracowników o wysokich kompetencjach i bogatym doświadczeniu, ale bliskich wieku emerytalnego. Druga grupa to młodzi ludzie, ale bez kwalifikacji i odpowiedniego wykształcenia. Właśnie dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorstw z placówkami edukacyjnymi. – Przedsiębiorstwa powinny wejść we współpracę ze szkołami zawodowymi, a także kształcić pracowników przez cały czas wewnątrz swoich struktur. Aby kształcić specjalistów, niezbędna jest współpraca sektora przemysłowego ze szkołami zawodowymi. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem byłaby technologia monitorowania losów absolwentów, którego w dużym stopniu brakuje – powiedział Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Jednym z powodów braku nowoczesnych kadr w przemyśle jest także przeświadczenie, że kojarzy się on ze żmudną, powtarzalną i monotonną pracą na linii produkcyjnej. Nowoczesny i zaangażowany pracownik musi mieć świadomość, że jego praca jest ważna, odpowiedzialna i wymaga zaangażowania. – Nie wystarczy stworzyć nowe kierunki studiów, trzeba jeszcze zachęcić młodych ludzi, żeby te kierunki wybierali. Bardzo ważna jest przy tym współpraca nauki z przemysłem. Powinniśmy więcej pokazywać społeczeństwu, zwłaszcza młodym ludziom, że osiągnięcia technologiczne, dzięki którym nasze życie jest tak wygodne i ciekawe, zawdzięczamy odkryciom naukowym – przekonywał prof. Grzegorz Wrochna, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jednym z punktów konferencji było ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych w II edycji konkursu o Nagrodę Prezesa ARP na najlepszą pracę magisterską, inżynierską i licencjacką. – Jedną z kluczowych umiejętności jest kreatywność i wdrażanie jej do naszego życia codziennego i przemysłu. Tu widzimy największy potencjał. (…) Chciałbym, żeby ta umiejętność przełożyła się na kariery laureatów i skorzystała z tego również nasza gospodarka – podkreślił Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Tematy, które poruszono w ramach konferencji Kadry dla Przemysłu, to m.in.: sytuacja obszarów z największymi kadrowymi brakami i sposoby zaradzenia ich problemom, dostosowanie procesu kształcenia zawodowego do wymogów nowoczesnej gospodarki, sposoby doskonalenia współpracy pomiędzy nauką a przemysłem przy wsparciu instytucji państwowych oraz rola funduszy unijnych w kształceniu kadr. Konferencja Kadry Przyszłości to pierwsza tego typu impreza w Polsce zorganizowana w ramach programu Kadry dla Przemysłu, realizowanego od dwóch lat przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W ramach spotkania przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz instytucji publicznych przedstawili swoje spostrzeżenia i rozwiązania, które pomogą podjąć wyzwanie jakim jest zapewnienie odpowiednich kadr dla polskiej gospodarki.

.