Praca tylko w formie stacjonarnej nie mieści się w polu zainteresowań 74 proc. badanych. W pełni zdalnie chciałoby pracować 14,5 proc., wynika z raportu Pracuj.pl.
Tylko co trzeci respondent pracujący zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że jego pracodawca weryfikował, czy realnie wykonuje on swoje obowiązki zawodowe.
Najchętniej wybieraną opcją jest praca hybrydowa – 59,5 proc., a 91 proc. respondentów uważa, że oferty pracy powinny zawierać informację o tym, czy stanowisko umożliwia pracę zdalną, wynika także z raportu.
Praca zdalna i hybrydowa weszły w ciągu ostatnich dwóch lat w rolę stałych, realnie funkcjonujących elementów świata zawodowego. Choć wciąż korzysta z nich mniejszość pracowników, aż 74 proc. respondentów Pracuj.pl chce po nie sięgać w bliskiej przyszłości. Rosnąca skala pracy spoza siedziby firmy generuje konieczność kontroli. 35 proc. respondentów deklarujących model zdalny lub hybrydowy przyznaje, że są kontrolowani przez pracodawcę. Z drugiej strony, nowe style pracy mieszają się ze sferą prywatną – co deklaruje aż 89 proc. badanych – czytamy w raporcie „Dwa lata nowej normalności. Pracownicy i kandydaci w nowym świecie pracy”.
Badanie wykazało, że w pełni zdalnie chciałoby pracować 14,5 proc.
35 proc. respondentów Pracuj.pl pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że ich pracodawca weryfikował, czy realnie wykonują oni swoje obowiązki zawodowe. Kolejne 28 proc. badanych przyznało, że nie ma pewności, czy taka weryfikacja miała lub ma miejsce – co jest niepokojącym sygnałem – czytamy dalej.
Raport wykazał, że rekrutacja zdalna jest akceptowalną formą dla zdecydowanej większości kandydatów, a nieliczni są do niej nastawieni negatywnie.
Tylko 13 proc. badanych byłoby mniej skłonnych wysłać swoje CV do pracodawcy, który oferuje wyłącznie zdalny proces rekrutacji – czyli online lub telefoniczny, bez fizycznego kontaktu na żadnym etapie. 42 proc. osób jest wręcz bardziej skłonnych wysłać swoje CV na taką ofertę pracodawcy. Dla największej liczby badanych (dla 45 proc.) nie ma znaczenia forma procesu rekrutacyjnego przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenie – podano w raporcie.
Najnowszy pomiar zrealizowano na początku marca 2022 roku na grupie 964 użytkowników Pracuj.pl, który zawiera badanie dotyczące preferowanych modeli pracy, sposobów kontroli pracy zdalnej, mniej formalnym aspektom wykonywania zadań z domu, a także popularności rekrutacji zdalnej.