{"vars":{{"pageTitle":"Premier: Wesprzemy firmy, które przez drugą falę pandemii nie spełnią warunków tarcz","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["epidemia","epidemia-koronawirusa","kryzys","kryzys-gospodarczy","mateusz-morawiecki","msp","polska","premier","premier-rp","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa","tarcza","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"30 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69394}} }
300Gospodarka.pl

Premier: Wesprzemy firmy, które przez drugą falę pandemii nie spełnią warunków tarcz

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zapewni wsparcie tym firmom, które nie zdołają spełnić warunków pomocy narzuconych poprzednimi tarczami ze względu na obecne obostrzenia.

Jak powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej, możliwym sposobem wykazania strat uniemożliwiających wypełnienie warunków przyznania wsparcia z poprzednich tarcz będzie przedstawienie spadku obrotów w danym okresie.

„Na pewno wyjdziemy naprzeciw tym przedsiębiorcom, którzy będą potrafili wykazać, że ze względu na przejście drugiej fali zachorowań warunki, pod którymi otrzymali pomoc w poprzednich tarczach nie są możliwe do spełnienia” – powiedział premier.

„Dla mnie najwyższym dobrem w zakresie życia gospodarczego jest ochrona miejsc pracy i ochrona przedsiębiorców przed upadłością” – dodał premier Morawiecki.

Przypomnijmy, że zgodnie z warunkami udzielania wsparcia z tzw. tarczy finansowej przy okazji marcowego i kwietniowego lockdownu przedsiębiorcy zostali zobowiązani do zwrotu 100 proc. wartości otrzymanej subwencji, jeśli prowadzona przez nich firma zaprzestanie swojej działalności w okresie 12 miesięcy od jej przyznania.

Jednak w przypadku, jeżeli firma w okresie 12 miesięcy od przyznania subwencji zdoła utrzymać zatrudnienie w stosunku do poziomu z 31 grudnia 2019 roku, wówczas zobowiązana będzie do zwrotu jedynie 25 proc. wartości przyznanej subwencji.

W pozostałych przypadkach kwota do zwrotu zależy od skali dokonanej redukcji zatrudnienia.

Spełnienie powyższych warunków miało podlegać weryfikacji na koniec 12 miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu udzielenia subwencji finansowej.