{"vars":{{"pageTitle":"Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji. Liz Truss straciła poparcie własnej partii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kadry","najnowsze","obligacje","polityka","rynek-walutowy","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"20 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":373096}} }
300Gospodarka.pl

Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji. Liz Truss straciła poparcie własnej partii

Liz Truss zrezygnowała z funkcji premiera Wielkiej Brytanii po 45 dniach sprawowania urzędu. Tym samym, stała się najkrócej sprawującą szefową rządu w historii tego kraju.

Liz Truss złożyła oświadczenie na Downing Street. Rezygnacja nastąpiła po utracie poparcia w partii konserwatywnej.

– Uznaję, że w obecnej sytuacji nie mogę zrealizować mandatu, na podstawie którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną – powiedziała w czwartek Liz Truss, ogłaszając swoją rezygnację ze stanowiska liderki partii i premier Wielkiej Brytanii.

Decyzje polityczne Truss doprowadziły do krachu rynków, utraty dwóch kluczowych ministrów i utraty zaufania prawie wszystkich jej własnych posłów.

Truss została najkrócej sprawującym władzę premierem w historii Wielkiej Brytanii po tym, jak znalazła się pod presją ze strony swojej partii konserwatywnej.

Posłowie partii konserwatywnej wezwali premierkę Wielkiej Brytanii do odejścia, ponieważ jej rząd został pogrążony w politycznym chaosie.

Truss powiedziała, że pozostanie na stanowisku, dopóki następca formalnie nie przejmie funkcji lidera partii i zostanie mianowany premierem przez króla Karola III.

Zawirowania polityczne wzmogły się, gdy Liz Truss w zeszłym tygodniu ogłosiła diametralną zmienę polityki wobec cięć podatkowych.

We wrześniu minister finansów Kwasie Kwarteng zapowiedział, że podatek dochodowy od osób prawnych zostanie zamrożony na poziomie 19 proc., a planowana przez jego poprzednika podwyżka do 25 proc. nie zostanie wprowadzona.

W piątek, 14 października Truss odwołała ministra finansów Kwasiego Kwartenga i zapowiedziała, że jednak utrzyma podwyżkę podatków.

Cięcia podatkowe a interwencja Banku Anglii

Po wrześniowej zapowiedzi pakietu cięć podatkowych, rynki finansowe zareagowały negatywnie, gdyż koszt cięć miał być pokryty z finansów publicznych. Wpłynęłoby to na wzrost zadłużenia kraju.

W rezultacie funt zaczął tracić wobec dolara i spadł do poziomu najniższego od 1971 roku. Wymusiło to reakcję Banku Anglii, który rozpoczął skup obligacji i rozważał kolejne podwyżki stóp procentowych. Pisaliśmy o tym w tym tekście.

Liz Truss piastowała stanowisko premierki Wielkiej Brytanii od 5 września tego roku. Pisaliśmy o tym tu.

 

Dwucyfrowa inflacja w Wielkiej Brytanii. Ceny rosną najszybciej od 40 lat