{"vars":{{"pageTitle":"Premier złożył wniosek o odwołanie Jarosława Gowina z rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dymisja","jaroslaw-gowin","polityka","rzad"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":173754}} }
300Gospodarka.pl

Premier złożył wniosek o odwołanie Jarosława Gowina z rządu

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jarosława Gowina – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak podała Kancelaria Premiera, wniosek został złożony „ze względu na słabe działania dotyczące ważnych i kluczowych ustaw dotyczących obniżenia podatków”.

– Dzisiaj premier Morawiecki podjął ważną decyzję. Podjął ją, biorąc pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim brak wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do resortu Ministerstwa Rozwoju, czyli właśnie wkładu własnego oraz łatwiejszej budowy domów ze względu na brak rzeczywistego dialogu oraz rzetelnych działań co do pozostałych projektów, w szczególności co do ustawy podatkowej, która obniża podatki kilkunastu milionom obywateli. Również widząc że działania wicepremiera Gowina nie spełniają kryteriów konstruktywnej współpracy w rządzie oraz mając na uwadze wątpliwości co do rzeczywistego poparcia posłów Porozumienia dla działań wicepremiera Gowina. Ze względu na te wszystkie przesłanki, które wymieniłem, premier Morawiecki zwrócił się dzisiaj do prezydenta Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii – stwierdził Piotr Müller na briefingu prasowym.

Po informacji o odwołaniu Jarosława Gowina rzecznik rządu zaprosił do współpracy przy Polskim Ładzie posłów Zjednoczonej Prawicy.

Wicepremier Gowin pełni w rządzie funkcję ministra odpowiedzialnego za gospodarkę, resort pracy, technologię, a także budownictwo i sprawy mieszkaniowe.

Odpowiada za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę oraz gospodarcze relacje z zagranicą.

Do jego zadań należą również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowią budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka.

Jako minister nadzoruje m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Polską Organizację Turystyczną, Krajowy Zasób Nieruchomości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.