{"vars":{{"pageTitle":"Prezes PKN Orlen: pierwszy reaktor SMR w Polsce za trzy lata","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","male-reaktory-jadrowe","najnowsze","pkn-orlen","smr","synthos-green-energy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":423187}} }
300Gospodarka.pl

Prezes PKN Orlen: pierwszy reaktor SMR w Polsce za trzy lata

Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce – powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. – Doszukujmy się w nich bezpieczeństwa. Zaczęliśmy realizować strategię. Musi być koło zamachowe gospodarki – firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie – mówił.

Dodał, że „transformacja to MMR SMR. Duży atom to dobry kierunek, ale następnym powinny być MMR i SMR (małe reaktory atomowe – PAP)”.

Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce – powiedział Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

Realizacja inwestycji

Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych. Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy – zaznaczył Obajtek.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.

Projekt budowy modułowych reaktorów jądrowych jest realizowany przez spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Należy ona do PKN Orlen i Synthosu. Firmy planują budowę w Polsce floty reaktorów SMR BWRX-300. Według wcześniejszych deklaracji pierwszy z nich miał zostać uruchomiony do końca bieżącej dekady.

PKN Orlen podawał wcześniej, że reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z takiego reaktora ma być docelowo o około 30% niższy niż w przypadku energii z gazu.

Polecamy także: