{"vars":{{"pageTitle":"Prezydent: Czekam na propozycje rozwiązań w sprawie kredytów frankowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-duda","kredyt-frankowy","main","najnowsze","prezydent","ustawa"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"3 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":503257}} }
300Gospodarka.pl

Prezydent: Czekam na propozycje rozwiązań w sprawie kredytów frankowych

Instytucje państwowe pracują nad rozwiązaniem sprawy kredytów frankowych, trwają rozmowy w tej sprawie, wynika z wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. 

Nie toczą się obecnie żadne prace w Kancelarii Prezydenta RP nad ustawą dotyczącą kredytów frankowych. Wiem, bo prowadziłem rozmowy, że takie prace i dyskusje koncepcyjne toczą się w różnych innych instytucjach państwa – powiedział dziennikarzom w przerwie XXIII Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej prezydent Andrzej Duda.

Ustawa w sprawie kredytów frankowych?

Prezydent przyznał, że jest wstępnie umówiony na ten temat z przedstawicielami kilku instytucji.


Czytaj – UOKiK o umowach kredytowych: opinia rzecznika TSUE zgodna z naszym stanowiskiem


– Oni chcą przedstawić różne rozwiązania koncepcyjne, nad którymi się pracuje w tej chwili – mówił prezydent Duda. Jego zdaniem takie spotkanie „zapewne odbędzie się w najbliższym czasie”.

Specjalne rozwiązania ustawowe miałyby być odpowiedzią na zagrożenia dla polskiego systemu bankowego, jakie wiążą się z opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik uważa, że banki nie mogą dochodzić w sądach tzw. zapłaty za korzystanie z kapitału w wypadku uznania umowy kredytu za nieważną. Szerzej o opinii rzecznika pisaliśmy w tym tekście.

Udział Polski w odbudowie ukraińskiej gospodarki

Nie możemy mówić o tym, że Polska w jakikolwiek sposób może udźwignąć odbudowę Ukrainy. To są setki miliardów, czy też bilionów dolarów, które będą poniesione w związku z odbudową Ukrainy – mówił dziennikarzom w przerwie konferencji prezydent Andrzej Duda.

Chcemy, aby Ukraina była wolnym, niepodległym i suwerennym państwem, by obroniła się przed Rosją. – dodał.

Jego zdaniem, jeśli chodzi o samą odbudowę Ukrainy, jest to zadanie dla wspólnoty międzynarodowej.

To są fundusze, które pochodzą z bardzo różnych źródeł, z Banku Światowego, z Unii Europejskiej, z całego szeregu światowych instytucji finansowych. Chciałbym, żeby Polska brała w tej odbudowie aktywny udział, nie tylko w sensie państwowym. – zaznaczył prezydent.

Polskie firmy mogą grać dużą rolę

Andrzej Duda dodał również, że zależy mu na tym, aby do odbudowy ukraińskiej gospodarki przyczyniły się polskie firmy.

Polska musi brać aktywny udział w odbudowie, chociażby tylko z tej przyczyny, że jest krajem tranzytowym w stosunku do Ukrainy. W tym pomóc może nam udział polskich przedsiębiorstw. – podkreśla.

Chcemy stać się częścią komitetu sterującego, który ustanawia w tej chwili grupa G7. Chcemy być częścią tego komitetu z uwagi na nasz potencjał sąsiedzki i nasze położenie geograficzne – wspomina.

Prezydent ocenia, że udział w procesie odbudowy Ukrainy jest „całkowicie naturalny i wręcz niezbędny”.

Konferencja Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej to coroczne spotkanie przedstawicieli rynku kapitałowego – inwestorów, spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organów rządowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, organizacji biznesowych i samorządowych.

Polecamy także: