{"vars":{{"pageTitle":"Problemy z dostawami prądu i wielomiliardowe straty. Rosyjska inwazja niszczy ukraińską energetykę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","main","najnowsze","najwazniejsze","surowce","system-elektroenergetyczny","ukraina","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"11 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":595048}} }
300Gospodarka.pl

Problemy z dostawami prądu i wielomiliardowe straty. Rosyjska inwazja niszczy ukraińską energetykę

Rosyjska inwazja na Ukrainę pozbawiła ten kraj dostępu do około połowy mocy zainstalowanych w energetyce. Straty całego sektora energetyczno-paliwowego szacowane są na co najmniej 11 miliardów dolarów.

To niektóre z ustaleń zawartych w raporcie przygotowywanym cykliczne przez specjalny zespół Sekretariatu Karty Energetycznej.

Rosja zajęła, uszkodziła lub zniszczyła około 50 proc. zainstalowanej mocy energetycznej kraju, tysiące kilometrów sieci elektrycznych, gazowych i ciepłowniczych, transformatory, stacje kompresorowe, kotły grzewcze i inne obiekty infrastruktury. Zniszczony został przemysł rafineryjny – czytamy w raporcie.


Czytaj także: Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce to cios dla ukraińskiej gospodarki. Ekolodzy też biją na alarm


Zużycie energii elektrycznej i gazu ziemnego spadło o 30-35 proc. w porównaniu do 2021 r.

Dalsze zniszczenia infrastruktury

Raport podkreśla, że w szesnastym miesiącu wojny Rosja zintensyfikowała swoje zmasowane ataki na Ukrainę. Już wcześniej celami stawały się obiekty infrastruktury energetycznej.

Jednak ze względu na ciągłe zmiany w rosyjskiej taktyce mającej na celu wyrządzenie maksymalnych szkód krytycznym obiektom infrastruktury energetycznej oraz zwiększoną skuteczność ukraińskich sił obronnych przechwytujących do 90 proc. rosyjskich pocisków rakietowych i dronów, nie było już możliwe wytyczenie wyraźnej granicy między atakami wymierzonymi w obiekty energetyczne i inne obiekty – wskazano w raporcie.

Szczególnie katastrofalnym wydarzeniem było wysadzenie zapory elektrowni wodnej Kachowka na początku czerwca.

Spowodowana tym powódź zniszczyła całe wioski, uwolniła co najmniej 150 ton oleju maszynowego, zniszczyła pola uprawne, pozbawiła dziesiątki tysięcy ludzi dostępu do energii elektrycznej i czystej wody oraz spowodowała ogromne szkody dla środowiska – czytamy.

Trudny czerwiec

W czerwcu 2023 r. ukraiński system elektroenergetyczny musiał kilkakrotnie mierzyć się deficytem energii elektrycznej. Najpierw zniszczenie zapory spowodowało zmniejszenie produkcji energii przez wszystkie elektrownie wodne. Musiały one pracować z minimalną wydajnością, aby obniżyć poziom wody w zbiorniku kachowskim i ograniczyć powodzie.

Zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu wzrosło następnie z powodu upałów. W związku z tym ukraińskie przedsiębiorstwa energetyczne zostały zmuszone do wykorzystania importu energii elektrycznej z krajów europejskich, podano w raporcie.


Polecamy: Czysta energia wypiera paliwa kopalne. MAE: W kilka lat popyt na ropę przestanie rosnąć


Jednocześnie kontynuowano przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego. W szczególności firmy zwiększyły zatłaczanie gazu ziemnego do podziemnych magazynów gazu.

Miliardowe szkody

Kyiv School of Economics szacuje, że wartość szkód w ukraińskim sektorze energetycznym to co najmniej 11 mld dolarów. Z tej kwoty straty samej branży energetycznej to 8,3 mld dolarów. Natomiast kolejne 2,7 mld dolarów to skody dotyczące infrastruktury użyteczności publicznej.

Zespół Rapid Damage and Needs Assessment w ramach Banku Światowego szacuje szkody na 10,6 miliardów dolarów, w tym 6,5 miliarda w sektorze energii elektrycznej. Natomiast całkowite potrzeby w zakresie naprawy i odbudowy sektora energetycznego szacuje się na 47 miliardów dolarów.

Z kolei w raporcie Programu ONZ ds. Rozwoju i Banku Światowego wyceniono szkody w infrastrukturze energetycznej, gazowej i ciepłowniczej oraz w górnictwie na ponad 10 miliardów dolarów.

Federacja Rosyjska przejęła również kontrolę nad ukraińskimi złożami surowców o wartości co najmniej 12,4 biliona dolarów. Ukraina straciła 63 proc. złóż węgla, 11 proc. złóż ropy naftowej, 20 proc. złóż gazu ziemnego, 42 proc. złóż metali i 33 proc. złóż metali ziem rzadkich i innych krytycznych minerałów, w tym litu, wskazuje raport Karty Energetycznej.

Należy również zauważyć, że rzeczywiste szkody i straty najprawdopodobniej będą wyższe, ponieważ nie ma pełnych informacji na temat ukraińskich obiektów znajdujących się na tymczasowo okupowanych terytoriach i nie ma publicznie dostępnych informacji na temat szczegółowych szkód spowodowanych w obiektach infrastruktury energetycznej kraju – podkreślono.

Polecamy także: