{"vars":{{"pageTitle":"Programiści czują miejski klimat. Znamy już zwycięzców Klimatonu dla Miast","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["klimaton","miasta","pfr","polski-fundusz-rozwoju","programisci","programowanie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":232035}} }
300Gospodarka.pl

Programiści czują miejski klimat. Znamy już zwycięzców Klimatonu dla Miast

Kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz możliwość wprowadzenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie – to nagrody dla zwycięskich zespołów Klimatonu dla Miast. W projekcie organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej wzięło udział ponad stu programistów z całej Polski.

Czym w ogóle był zorganizowany w dniach 3-5 grudnia 2021 roku Klimaton dla Miast? To forma hackathonu, podczas którego zespoły programistyczne, pod opieką doświadczonych mentorów, miały za zadanie opracowanie innowacyjnego narzędzia dla jednego z polskich miast.

Rozwiązania, nad którymi w kilkuosobowych zespołach pracowało prawie 130 programistów z całej Polski, miały wykorzystywać miejskie dane, by pomóc rozwiązać zgłoszone problemy. Innowacyjne i efektywne sposoby analizy czy monitoringu mają wesprzeć m. in. mobilność i działania klimatyczne w czterech polskich miastach.

W jury konkursu zasiadali przedstawiciele PFR, MFiPR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy. Wyłoniło ono cztery zwycięskie rozwiązania, które najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Transport, klimat i bezpieczeństwo

Biorące udział w projekcie Gniezno zgłosiło się z potrzebą większej efektywności monitoringu wody i odprowadzanych ścieków. Najlepsze rozwiązanie dla tego miasta przygotował zespół Lorem Ipsum. Programiści stworzyli dla Gniezna koncepcję przebudowy całego procesu związanego z odprowadzaniem ścieków. Czynności administracyjne i kontrolne w jej ramach będą poddane cyfryzacji.

Drugim laureatem konkursu jest Zespół Trzeci. Dla Rybnika stworzył on aplikację, która w oparciu o setki tysięcy danych historycznych pozwala przeanalizować obciążenie poszczególnych przystanków oraz linii w transporcie miejskim. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku.

Dzięki projektowi PFR i Ministerstwa Rzeszów może zyskać natomiast narzędzie do mapowania zagrożeń klimatycznych. Opracowana przez zespół Connected Life platforma Connected City składa z danych dotyczących takich kwestii jak zaludnienie, podtopienia, lokalizacja instytucji oświaty. Użycie tak zróżnicowanych danych umożliwia wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń w formie mapy oraz filtrowanie ich w celu sprawnego zarządzania miastem. Ostatnie z miast, które wzięło udział w projekcie, czyli Wrocław, chciało zyskać narzędzie zwiększające bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów. Opracował je zespół Active Eco Mobility – w formie aplikacji Aktywnie do szkoły. Jest przeznaczona dla uczniów oraz nauczycieli i pozwala na zgłaszanie miejsc uważanych za niebezpieczne. Oprogramowanie powiadomi także rodzica o zakończeniu przez jego dziecko samodzielnej podróży do szkoły.

Działania na rzecz klimatu

Wsparcie procesu transformacji energetycznej to jeden ze strategicznych obszarów działania PFR. Klimaton doskonale wpisuje się więc zadania programu PFR Green Hub. W jego ramach, poza pomocą kapitałową na określone inwestycje, chcemy wspierać rozwój polskich rozwiązań technologicznych oraz angażować samorządy w podejmowanie lokalnych działań na rzecz klimatu – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tematyka Klimatonu dla Miast bezpośrednio łączy się z kolei także z dwoma projektami zarządzanymi przez MFiPR: pracami nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej oraz przygotowaniami do Światowego Forum Miejskiego. “Efekty prac trgo 48-godzinnego maratonu programowania stanowią wzór działania nie tylko dla czterech aglomeracji biorących udział w hackatonie, ale dla wszystkich samorządów” – mówi Waldemar Buda, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dodatkowo, wydarzenie organizowane przez PFR i Ministerstwo wpisuje się w tematykę organizowanej w czerwcu przyszłego roku w Katowicach 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. Forum organizowane przez UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 roku.

Zielone obligacje mogą uwolnić miliardy na zieloną transformację. Polska ma „niewykorzystany” potencjał