{"vars":{{"pageTitle":"Projekt atomowy w Pątnowie utknął w martwym punkcie? Decydenci unikają jednoznacznej deklaracji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","khnp","najnowsze","pge","ze-pak"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"27 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717009}} }
300Gospodarka.pl

Projekt atomowy w Pątnowie utknął w martwym punkcie? Decydenci unikają jednoznacznej deklaracji

Spółka powołana do celu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Wielkopolsce prowadzi działania przygotowawcze. Jednak brak jednoznacznej deklaracji ze strony jej właścicieli sugeruje, że projekt pozostaje zamrożony.

Pod koniec października 2022 roku KHNP, Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR1400. W listopadzie 2023 roku PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała dla tego projektu decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Planujemy przeprowadzić studium wykonalności projektu. Czekamy na decyzję właścicieli. Jesteśmy gotowi takie działania rozpocząć – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji prezes PGE PAK Energia Jądrowa Tomasz Nowacki.

– Rozpoczęliśmy rozmowy z KHNP, które zmierzają do zawarcia umowy na projektowanie, co będzie ważnym krokiem milowym – mówił też prezes.


Czytaj też: Kadry techniczne poszukiwane. Tak budowa elektrowni jądrowej wpłynie na rynek pracy


Według niego studium wykonalności będzie trwało nawet do około dwóch lat. Kiedy spółka je rozpocznie – nie wiadomo. Na posiedzeniu komisji nie wypowiedzieli się przedstawiciele zarządów PGE i ZE PAK, ani przedstawiciel rządu.

Tomasz Nowacki wskazał też, że spółka planuje w najbliższym czasie zawarcie umów na doradztwo techniczne przy projekcie.

Jeszcze w styczniu KHNP deklarowało, że termin uruchomienia pierwszego bloku w Pątnowie w 2035 roku uważa za osiągalny. Koreański koncern zakładał wówczas, że pod koniec marca podpisze z polskimi partnerami umowę na studium wykonalności.

Jednak w czerwcu tego roku Polityka Insight podała, że projekt miał zostać zamrożony. O decyzji w tej sprawie miał partnera poinformować prezes PGE na posiedzeniu rady nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.

Polecamy także: