{"vars":{{"pageTitle":"Rząd gotowy na zmiany w konstytucji. Chce wyłączenia wydatków na armię z limitów długu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","konstytucja","piotr-muller","projekt-zmiany-konstytutcji","rosja","sejm","sejm-rp","ukraina","wojna-na-ukrainie","wojsko","zmiana-konstytucji"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"5 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":287120}} }
300Gospodarka.pl

Rząd gotowy na zmiany w konstytucji. Chce wyłączenia wydatków na armię z limitów długu

Projekt zmiany konstytucji, który pozwoli na konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów i przekazanie ich na pomoc Ukrainie, a także wyłączy wydatki na armię z konstytucyjnego limitu długu publicznego ma trafić do Sejmu dzisiaj lub jutro – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

– Ta propozycja jest już gotowa, dzisiaj będą zbierane podpisy w tym zakresie. I ten projekt zostanie – tak, jak obiecywaliśmy – przedstawiony na posiedzeniu Sejmu. Czyli on powinien być złożony jutro czy nawet dzisiaj, ale raczej jutro rano jako projekt zmiany konstytucji – powiedział Müller podczas konferencji prasowej.

Pytany, jakie zmiany znajdą się projekcie, poinformował że będą one dotyczyć wprowadzenia możliwości konfiskaty mienia, co miałoby umożliwić odebranie majątków rosyjskim oligarchom, a także kwestii wyłączenia z konstytucyjnego limitu długu publicznego wydatków przeznaczanych na uzbrojenie.

21 marca br. rząd zaproponował zmiany w konstytucji, zakładające wyłączenie z reguł finansowych kwestii związanych z armią, konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów i przekazanie środków z tej konfiskaty na pomoc poszkodowanym w wyniku wojny oraz wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm zagranicznych, które mimo sankcji kontynuują działalność na terenie Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z konstytucją, projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie tego projektu może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia go Sejmowi. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Potężne sankcje UE na Rosję po masakrze w Buczy. Zakaz importu węgla, „nie” dla rosyjskich statków i tirów [Aktualizacja]