{"vars":{{"pageTitle":"Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz bardziej popularne. Wzrost nawet o jedną trzecią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","najnowsze","ochrona-zdrowia","ubezpieczenia","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704380}} }
300Gospodarka.pl

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz bardziej popularne. Wzrost nawet o jedną trzecią

Coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Na koniec 2023 roku liczba osób objętych taką ochroną sięgnęła 4,8 mln. To o 14proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Według danych PIU na prywatne ubezpieczenia zdrowotne Polacy na ten cel przeznaczyli ponad 1,7 mld zł, czyli o 33 proc. więcej niż w 2022 roku. Według ekspertów Izby statystyki te wskazują, że prywatna opieka medyczna staje się coraz bardziej popularna.

Ubezpieczenia zdrowotne bardziej popularne

Dlaczego Polacy wybierają prywatne ubezpieczenia? Powodów jest wiele, a najważniejszym z nich są długie kolejki do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych w publicznej ochronie zdrowia. Ubezpieczeni wykupując ubezpieczenie zdrowotne uważają, że zapewnią im one szybki i łatwy dostęp do specjalistów, badań i zabiegów.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Kolejnym powodem jest zakres ochrony oferowany przez prywatne polisy. Mogą one obejmować nie tylko podstawową opiekę medyczną, ale również szereg dodatkowych świadczeń, takich jak hospitalizacje, zabiegi ambulatoryjne, rehabilitacja, a nawet stomatologia.

Prywatne ubezpieczenia to również sposób na uniknięcie wysokich kosztów leczenia. Szczególnie dotyczy to osób starszych i przewlekle chorych, które częściej wymagają specjalistycznej opieki.

Długość życia w zdrowiu

Eksperci PIU zwracają uwagę, że przewidywana długość życia w Polsce się wydłuża. Według danych GUS w 2022 r. przeciętne dalsze trwanie życia dla 60-letniego mężczyzny wyniosło 18,7 lat, natomiast dla kobiety w tym samym wieku – 23,6 lat.

Istotna jest jednak długość życia Polaków w zdrowiu. W 2022 r. wyniosła ona 60,1 lat dla mężczyzn i 63,7 lat dla kobiet. Polacy zmagają się więc z różnymi dolegliwościami średnio przez kilkanaście ostatnich lat życia – podkreśla PIU w komunikacie.

Izba zauważą, że pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom pakiety medyczne jako dodatkowy benefit. Ma to nie tylko motywować pracowników i budować ich lojalność, ale również zmniejszać absencję chorobową, co przekłada się na lepszą efektywność firmy.

Polecamy: