{"vars":{{"pageTitle":"Przedłużenie wakacji kredytowych? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":470137}} }
300Gospodarka.pl

Przedłużenie wakacji kredytowych? Znamy stanowisko Ministerstwa Finansów

Wakacje kredytowe: w resorcie finansów „nie toczą się żadne prace dotyczące ich przedłużenia” na kolejny rok. Tak wynika z informacji przekazanych 300Gospodarce przez ministerstwo.

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych – przekazała 300Gospodarce rzecznika MF Patrycja Dudek.

MF nie pracuje nad przedłużeniem wakacji

Czy wakacje kredytowe będą przedłużone? W środę rano w tej sprawie wypowiadał się rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazał, że ewentualna decyzja rządu zapadnie w drugiej połowie roku.

Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów naszej redakcji wynika jednak, że obecnie nie toczą się nad tym żadne prace w tym resorcie.

– Rząd na bieżąco analizuje sytuację ekonomiczną oraz skutki inflacji dla gospodarstw domowych. W tym zakresie podejmujemy wiele działań interwencyjnych zależnych od aktualnej sytuacji – wskazała zapytana o sprawę rzecznika resortu. – Przykładem jest zapewnienie finansowania na tarcze antyinflacyjne w 2022, dodatki do źródeł energii, mrożenie cen energii w 2023 roku czy obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe – dodała.

Jednak jeśli chodzi o wakacje kredytowe, nie toczą się żadne prace co do ich przedłużenia:

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych – przekazała nam rzecznika Ministerstwa Finansów.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe wprowadzono w 2022 roku w odpowiedzi na szybko rosnące raty kredytów. Ubiegając się o nie w 2022, można było zawiesić 4 raty w ubiegłych roku i 4 w bieżących.

Co do wakacji kredytowych, obowiązują aktualne rozwiązania, zgodnie z którymi w 2022 roku można było zawiesić po dwie raty w trzecim i czwartym kwartale. A w 2023 roku w ramach wakacji kredytowych można zawiesić spłatę łącznie 4 rat, po 1 racie w każdym kwartale – podaje resort.

Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych – to 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych – wskazuje ministerstwo.


Polecamy też: