{"vars":{{"pageTitle":"Przemysł ciągle na wstecznym. Produkcja spada i to jest argument za obniżką stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","koniunktura","makroekonomia","najnowsze","produkcja","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":587713}} }
300Gospodarka.pl

Przemysł ciągle na wstecznym. Produkcja spada i to jest argument za obniżką stóp procentowych

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 3,2 proc. w maju 2023 r. To większy spadek od oczekiwanego, ale jednocześnie recesja w przemyśle wyraźnie słabnie.

Według danych GUS w ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 4,4 proc.

– W maju br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,2 proc. w porównaniu z majem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 14,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z kwietniem br. wzrosła o 4,4 proc. W okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,8 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 14,5 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku – czytamy w komunikacie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br., podano także.

Konsensus rynkowy to spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 3 proc.

– Spośród głównych grupowań przemysłowych w maju br. odnotowano znaczny spadek w skali roku w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 11,8 proc., dóbr związanych z energią – o 11,6 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 8,5 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych – o 9,1 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 1 proc. – czytamy dalej.

Ekonomiści: przemysł nadal słaby

Dane o produkcji są gorsze od oczekiwań ekonomistów. Choć rozbieżność z konsensusem rynkowym nie jest duża, to jednak niepokoi słaby wynik w przetwórstwie przemysłowym, na co zwrócili uwagę ekonomiści Pekao SA.

– Przemysł dalej na biegu wstecznym: w maju -3,2 proc. rok do roku, ale na odbiciu cieniem kładzie się relatywnie słaby wynik przetwórstwa. Słaby popyt zagraniczny, niesprzyjający faza cyklu zapasów, zamrożony rynek nieruchomości: póki co nie ma czynnika, który mógłby tę lokomotywę ruszyć – napisali w mediach społecznościowych.

– Produkcja przemysłowa w maju nadal pod kreską (…). Utrzymuje się spadek aktywności we wszystkich sekcjach. Przetwórstwo w dół o 2,7 proc. rok do roku. Broni się głównie branża samochodowa i elektryczna zwracali też uwagę ekonomiści Banku ING.

Eksperci mBanku sugerują, że taki układ danych może sprzyjać łagodzeniu polityki pieniężnej.

Bo mamy spadek produkcji wskazujący na słabość realnej sfery gospodarki, wolniejszy od oczekiwanego wzrost płac, co może przekładać się na niższy popyt i coraz niższą inflację cen producentów, co w perspektywie może wpływać na spadek inflacji konsumenckiej.

– Uśmiechnie się po dzisiejszych danych RPP. Produkcja nieco mniej spadać chce (-3,2 proc. versus -6 proc. poprzednio). Cenowa sytuacja się poprawia (…) a rynek pracy stabilnością przemawia – napisali na Twitterze.