{"vars":{{"pageTitle":"Przemysł przyspiesza, ale wolniej od oczekiwań. Produkcja wzrosła drugi miesiąc z rzędu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","gospodarka","koniunktura","makroekonomia","najnowsze","produkcja-premyslowa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":722296}} }
300Gospodarka.pl

Przemysł przyspiesza, ale wolniej od oczekiwań. Produkcja wzrosła drugi miesiąc z rzędu

Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 r. wzrosła o 4,9 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, podał GUS. To wynik gorszy od oczekiwań ekonomistów.

Kondycja polskiego przemysłu jest gorsza niż się spodziewano. Tzw. konsensus rynkowy dla wyniku produkcji w lipcu 2024 r. wynosił 7,3 proc. rok do roku

Dane GUS pokazują również, że odczyt poprawił się względem opublikowanego miesiąc wcześniej. Wtedy produkcja też rosła rok do roku, ale wynik wynosił tylko 0,3 proc.

Dane o produkcji stanowią jedną z kluczowych informacji, pozwalającą ocenić stan gospodarki. Dla ekonomistów są pomocne w prognozowaniu m.in. tempa wzrostu gospodarczego.

Dane o produkcji w poprzednim miesiącu dla wybranych branż przedstawia się następująco:

Wzrost produkcji sprzedanej w ujęciu rocznym odnotowano łącznie w 26 spośród 34 działów przemysłu w lipcu 2024 r., podał także GUS.

Według oficjalnej definicji GUS produkcja sprzedana przemysłu to wartość wyrażona w bieżących cenach bazowych, czyli bez uwzględnienia podatku od towarów i usług (VAT), podatku akcyzowego, ale łącznie z wartością otrzymanych dotacji do produktów (wyrobów i usług).

Zobacz inne teksty o danych z gospodarki: