{"vars":{{"pageTitle":"Nie będzie Rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. PiS wycofuje kontrowersyjny projekt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-system","najnowsze","pern","pis","pkn-orlen","polityka","prawo","spolki-skarbu-panstwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":377887}} }
300Gospodarka.pl

Nie będzie Rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. PiS wycofuje kontrowersyjny projekt

Klub PiS wycofuje projekt dotyczący m.in. utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego, która miałaby opiniować obsadę kierowniczych stanowisk w kluczowych spółkach Skarbu Państwa. O decyzji poinformował rzecznik partii, Radosław Fogiel.

Po pogłębionej analizie okazało się, że są wątpliwości natury konstytucyjnej i projekt dotyczący m.in. utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego nie będzie procedowany – poinformował w środę Polską Agencję Prasową rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Chodzi o projekt, który wpłynął w poniedziałek do Sejmu. Poselski projekt nowelizacji zakładał powołanie Rady ds. bezpieczeństwa strategicznego.

Miała ona opiniować sprawy dotyczące odwoływania i zawieszania członków organów nadzorczych i zarządzających wybranych spółek Skarbu Państwa.

Chodzi o operatorów sieci gazowych, energetycznych i dystrybucji ropy (czyli Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PERN). Rada ma także nadzorować organy PKN Orlen oraz Polfy Tarchomin.

Co zakładał projekt

Z projektu wynikało, że kadencja organów nadzorczych i zarządzających tych pięciu spółek byłaby wspólna i trwała 5 lat.

Odwołanie czy zawieszenie członków tych organów mogłoby nastąpić właśnie wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady.

Autorzy nowego projektu przekonywali, że w okresie przemian na rynku energetycznym, związanych z wdrażaniem tzw. Europejskiego Zielonego Ładu oraz z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę, niezwykle istotne jest zagwarantowanie realizacji spójnej strategii spółek o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu, zwłaszcza w ramach przedsięwzięć długofalowych, które umożliwią utrzymanie jej konkurencyjności oraz zapewnienie dostaw energii elektrycznej i paliw.

Zagwarantowaniem takiej stabilności i spójności miało być właśnie ustalenie wspólnej kadencji dla organów wybranych spółek i specjalna procedura zawieszania czy odwoływania ich członów.

Jednak spółki te i tak są już wpisane na inną listę podmiotów chronionych, która wynika z ustawy o ochronie niektórych inwestycji – wskazywał w środę rano „Rzeczpospolita”. 


Opracowanie na podstawie PAP: Martyna Maciuch


Polecamy też: