{"vars":{{"pageTitle":"Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy budżetowej na 2021 rok","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-panstwa","gospodarka","gospodarka-po-pandemii","main","polska","prognozy","rada-ministrow","ustawa-budzetowa-2021"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"28 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59163}} }
300Gospodarka.pl

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy budżetowej na 2021 rok

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 rok. Priorytetem polityki rządu będzie odbudowa potencjału gospodarczego Polski.

W założeniach przyjęto, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 4,0 proc. przy spadku o 4,6 proc. w 2020 roku.

Scenariusz na 2020 r. zakłada spadek przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 2,4 proc, a w kolejnym roku o 0,7 proc.

Pod koniec 2020 roku stopa bezrobocia wzrośnie do 8,0 proc., a w 2021 roku będzie na poziomie 7,5 proc. a inflację na poziomie 1,8 proc.

Rząd prognozuje też utrzymanie się wzrostu wynagrodzeń, choć jego tempo zmniejszy się znacząco w stosunku do trendów z ostatnich lat. Przyjęto, że w 2020 roku nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,5 proc., wobec 7,2 proc. wzrostu zanotowanego średnio w 2019 roku. W 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się o 3,4 proc.

W warunkach obserwowanego załamania koniunktury światowej i światowego handlu, zakłada się, że w 2020 r. polski eksport spadnie o 9,3 proc. Natomiast w 2021 roku wzrośnie o 6,9 proc. Powinno się to przełożyć na dalszy wzrost udziałów polskiego eksportu w światowym handlu.

Przewidywania zakładają, że zmniejszenie konsumpcji prywatnej oraz mniejszy eksport w 2020 roku przełoży się na spadek importu o 10,2 proc. w tym roku. Odbudowa popytu w przyszłym roku powinna przyczynić się do jego wzrostu o 7,3 proc.

Rząd prognozuje też spadek inflacji bazowej z uwagi na wyhamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń. Scenariusz zakłada średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 3,3 proc. tym i 1,8 proc. w przyszłym roku.

Uwarunkowania prognozy dochodów i wydatków budżetu państwa

Wysokość dochodów budżetu państwa w nadchodzącym roku zależeć będzie głównie od spodziewanego ożywienia gospodarczego.
Na ich poziom wpłynie także planowana zmiana dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych (tzw. estoński CIT).

Natomiast jeśli chodzi o wysokość wydatków budżetu państwa, to głównym czynnikiem, który warunkuje wysokość wydatków budżetu państwa jest stabilizująca reguła wydatkowa (SRW).

W związku z epidemią COVID-19 wprowadzono przepisy, które rozszerzają katalog zdarzeń wyłączających stosowanie SRW o stan epidemii. Umożliwia to wsparcie gospodarki dodatkowymi środkami i skuteczne przeciwdziałanie epidemii oraz jej skutkom gospodarczym.

Określają one także dodatkowe warunki zastosowania „klauzuli wyjścia” oraz automatyczny mechanizm powrotu do pierwotnej ścieżki SRW, po zakończeniu stanu epidemii. Aktualne prognozy makroekonomiczne wskazują, że powrót do stosowania SRW nastąpi w ciągu 2 lat.

Rozwiązania przyjęte w ustawie o finansach publicznych, zarówno w kwestii zawieszenia SRW, jak i rozłożonego w czasie powrotu do niej, są spójne z zaleceniami instytucji europejskich.

„Pod koniec sierpnia przedstawimy projekt ustawy budżetowej oparty na przyjętych dziś założeniach” – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Do 31 lipca rząd przedstawi Radzie Dialogu Społecznego założenia do projektu budżetu państwa na rok 2021.

Menedżerowie firm z Wall Street masowo wyprzedają akcje swoich firm. Co to oznacza?