{"vars":{{"pageTitle":"Ranking: Polska mało inwestuje w innowacje, a efekty tych inwestycji są jeszcze mniejsze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","innowacje","main","polska","rankingi"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"10 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61677}} }
300Gospodarka.pl

Ranking: Polska mało inwestuje w innowacje, a efekty tych inwestycji są jeszcze mniejsze

Polska nie uzyskuje efektów współmiernych do skali zainwestowanych w innowacje środków, wynika z komentarza autorów do rankingu innowacyjności Global Innovation Index 2020.

Ogółem Polska pod względem innowacyjności znalazła się na 38 miejscu spośród 131 państw, które zostały pod tym kątem ocenione przez autorów publikacji. To minimalny awans w stosunku do poprzedniego roku, kiedy Polska zajęła 39 pozycję.

Niestety, w gronie państw o wysokich dochodach (do których nas zaliczono) Polska plasuje się dopiero na miejscu 35 na 49 krajów, a w Europie na miejscu 25 na 39 krajów. W ogólnym zestawieniu bezpośrednio wyprzedza nas Bułgaria, a nad nią sklasyfikowano Łotwę i Węgry.

Dlaczego jesteśmy tak nisko?

Jako na szczególnie słabe strony Polski autorzy zestawienia wskazują m.in. na niski poziom inwestycji venture capital w stosunku do PKB PPP (62 miejsce w tej kategorii), niskie nakłady na środki trwałe (89 miejsce w tej kategorii), niewielką rolę mikrofinansowania dla przedsiębiorców (58 miejsce), trudności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej (99 miejsce) i na jakość współpracy między przemysłem i biznesem a uniwersytetami i innymi jednostkami badawczymi (87 miejsce).

Autorzy raportu zauważają przy tym, że Polska jest państwem, które osiąga efekty niewspółmierne do wartości kapitału zainwestowanego w innowacje.


Czytaj także: Paradoks pandemii: mamy więcej czasu na innowacyjne myślenie – wywiad z Wojciechem Kamienieckim, dyrektorem NCBR


W naturalny sposób słabo wypadamy również na tle innych państw z grupy gospodarek o wysokich dochodach. W żadnym z siedmiu filarów klasyfikacji stosowanych przez badaczy (działalność instytucji, badania i kapitał ludzki, infrastruktura, poziom rozwoju rynku, poziom rozwoju sektora przedsiębiorstw, efekty kreatywnej działalności, wiedza i rozwiązania technologiczne) nie osiągamy wyników na przynajmniej średnim poziomie dla naszej grupy dochodów.

Mocne strony Polski

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie pozbawieni mocnych stron. Na tle innych państw szczególnie dobrze prezentujemy się pod względem zdolności uczniów do wykorzystywania swojej wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych i czytania ze zrozumieniem do rozwiązywania praktycznych problemów. Zgodnie z danymi opartymi o skalę PISA zajmujemy pod tym względem 9 miejsce.

Do naszych mocnych stron zalicza się również udział dóbr związanych z kreatywnością w całkowitej wartości eksportu (12 miejsce), a także poziom rządowych usług internetowych (17 miejsce) i stosunek procentowego wzrostu PKB PPP w przeliczeniu na jednego pracownika (18 miejsce).

Kto jest liderem innowacji?

W całym tegorocznym zestawieniu Global Innovation Index 1 miejsce zajęła Szwajcaria, wyprzedzając Szwecję i Stany Zjednoczone. Spośród państw byłego bloku komunistycznego najwyżej sklasyfikowano Czechy, które zajęły 24 miejsce – bezpośrednio przed Estonią.

Indeks, na bazie którego powstał ranking, oparty jest o 80 różnych wskaźników podzielonych kategorie przedstawione wcześniej w artykule. W tym roku przygotowany został już po raz trzynasty. Instytucjami odpowiedzialnymi za jego opracowanie są amerykański Uniwersytet Cornella, francuski uniwersytet INSEAD i Światową Organizację Własności Intelektualnej – agendę ONZ.

Kto trzęsie gospodarką? RMF FM, money.pl i 300Gospodarka oraz Fundacja Impact stworzyły ranking najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki w 2020 r.