{"vars":{{"pageTitle":"Raport: Otwartość wobec osób LGBT+ przyciąga inwestorów do Warszawy i Wrocławia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","innowacje","inwestorzy","miasta","nierownosci","ranking","raport","warszawa","wroclaw"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":53692}} }
300Gospodarka.pl

Raport: Otwartość wobec osób LGBT+ przyciąga inwestorów do Warszawy i Wrocławia

Nowe badania dowodzą, że otwartość wobec środowisk LGBT+  to bardzo ważny czynnik sprzyjający ekonomicznej odporności i konkurencyjności rynku. Warszawa i Wrocław znalazły się w rankingu mierzącym relację między stopniem otwartości miast a kondycją ich gospodarek.

Miasta, które są przyjazne dla osób LGBT+ mają z tego realne korzyści – tak wynika z opublikowanego dziś raportu Open For Business, światowej koalicji działającej na rzecz praw osób LGBT+.

Ich gospodarka jest bardziej odporna. Odznaczają się też czymś, co autorzy raportu nazwali silnymi “ekosystemami innowacji”, czyli wysokim poziomem przedsiębiorczości i lepszą zdolnością przyciągania talentów. Gwarantują także wyższy poziom życia. Tym samym tworzą dobre warunki dla odbudowy gospodarki po kryzysie i łatwiej przyciągają nowych inwestorów.

Badacze sformułowali dziesięciostopniową skalę, która mierzy stopień społecznej akceptacji dla osób LGBT+ w miastach. Awans o jeden stopień na tej drabinie łączy się ze wzrostem PKB na mieszkańca o 2800 dolarów.

Rating miast powstał na podstawie 26 różnych czynników ekonomicznych i społecznych. Najlepszy możliwy wynik oznaczał, że miasto jest w pełni inkluzywne i konkurencyjne (to kategorie od AAA do A). Za to najniższy możliwy wynik to E. Oznacza on brak otwartości widoczny w przejawach politycznych i społecznych o możliwym wpływie na biznes i życie prywatne.

Liderzy i przegrani

Absolutnym zwycięzcą rankingu, który objął 144 miasta z całego świata, okazał się Amsterdam.

W Europie Środkowej i Wschodniej w czołówce znalazła się Praga i Tallin. Jednak na liście są także dwa polskie miasta.

Na tle reszty Polski korzystnie wyróżnia się Warszawa. Od pierwszego badania w 2018 roku poprawiła ona swój wynik. Tym razem otrzymała ocenę BB.

Według autorów raportu Polska stała się ostatnio synonimem dyskryminacji LGBT +, a „strefy wolne od LGBT+” mają siedzibę w prawie jednej trzeciej kraju.

„Na tym coraz bardziej mrocznym tle, Warszawa stanowi promyk liberalizmu i przykład włączania środowisk LGBT+. Odzwierciedla to ocena BB” – mówią autorzy.

Według autorów raportu miasto wyróżnia się zwłaszcza w kontekście opublikowanego właśnie raportu ILGA 2020, według którego Polska okazała się być najbardziej homofobicznym krajem w całej Unii Europejskiej.

“Bycie otwartym się opłaca. Cieszymy się z lepszego miejsca w rankingu Warszawy w tym roku, ale zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby stać się w pełni otwartym miastem. Mamy nadzieję, że raport wpłynie na lokalne firmy, a także przywódców, aby myśleli bardziej otwarcie i włączająco w swoich działaniach i kształtowaniu polityki” – powiedziała Slava Melnyk, dyrektor generalna Kampanii przeciw homofobii, organizacji z siedzibą w Warszawie.

W rankingu Open For Business znalazł się także Wrocław. Miasto to otrzymało ocenę CCC, która oznacza, że jest ono w małym stopniu otwarte i konkurencyjne.

Warszawa na 7 miejscu w Europie wśród miast z największą liczbą najszybciej rozwijających się firm