{"vars":{{"pageTitle":"Raport: Polski rynek fuzji i przejęć czeka świetlana przyszłość","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["biznes","finanse","firma","fuzje-i-przejecia","private-equity"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":10939}} }
300Gospodarka.pl

Raport: Polski rynek fuzji i przejęć czeka świetlana przyszłość

Wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce będzie w najbliższych latach rosła, co powinno dobrze się odbić na gospodarce – wynika z najnowszego raportu Banku Pekao.

Polska jest liderem fuzji i przejęć (M&A, mergers and acquisitions) w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. To tu zawierana jest co trzecia transakcja na tym rynku, a w ostatnich trzech latach było ich ponad 400. Ich łączna wartość wyniosła około 22 mld euro.

Spośród 30 największych transakcji w tym okresie niemal połowa dotyczyła podmiotów z Polski. Łączna wartość polskiego rynku wzrosła o ponad 20 proc. (w porównaniu do lat 2013–15), gdy w innych krajach regionu odnotowano około 10-proc. spadek.

Według Banku Pekao, mimo, że jak na razie znaczna część fuzji i przejęć odbywa się pomiędzy polskimi firmami,  ma się to zmienić. Polskie firmy mają zacząć częściej uczestniczyć w transakcjach z zagranicznymi firmami – zarówno po stronie przejmowanego, jak i przejmującego.

– Rodzime przedsiębiorstwa w najbliższych latach będą przejmowały firmy za granicą nie tylko w regionie, ale także w Europie Zachodniej. Większa aktywność w zakresie fuzji i przejęć jest zjawiskiem pożądanym i korzystnym dla całej polskiej gospodarki – twierdzi Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Transakcje na tym rynku są coraz większe. W latach 2016-18 średnia wartość jednej transakcji M&A w Polsce wyniosła 121 mln euro, czyli o 31 proc. więcej niż w latach 2013-15. Raport wskazuje jednak, że polski rynek charakteryzuje przesunięcie w kierunku mniejszych transakcji (ponad połowa z nich o wartości poniżej 25 mln euro). Łączna wartość rynku podlega istotnemu wpływowi pojedynczych, dużych transakcji (powyżej 1 mld euro), jednak w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej zdarzają się one stosunkowo rzadko.

Kluczową rolę w rozwoju rynku fuzji i przejęć w Polsce ma według Pekao odegrać rosnąca aktywność funduszy private equity. Dzieje się tak zarówno w Polsce, jak i w całym regionie. Odpowiadały one za 30 proc. transakcji M&A w badanym okresie.

Autorzy raportu uważają, że rynek fuzji i przejęć może przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki. Mode rozwoju przedsiębiorstw poprzez wzrost zatrudnienia i dalszy wzrostu produkcji wyczerpuje się według nich z powodów demograficznych. Potencjał do wzrostu istnieje za to w zdobywaniu nowych rynków i konsolidacji.

Bez niego nie rozwinąłby się Facebook i Google. Dlaczego więc venture capital w Polsce ma się tak źle?