{"vars":{{"pageTitle":"Raport: Zakup własnego mieszkania znacznie bardziej opłacalny od wynajmu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","mieszkania","nieruchomosci","polska","rynek-nieruchomosci","statystyki","wynajem"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59527}} }
300Gospodarka.pl

Raport: Zakup własnego mieszkania znacznie bardziej opłacalny od wynajmu

Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, rezygnując z najmu kawalerki na rzecz własnego mieszkania można sporo zaoszczędzić. Stawka najmu 35-metrowego mieszkania jest aż o 34 proc. wyższa niż rata kredytu na takie samo mieszkanie, przy założeniu 10-procentowego wkładu własnego.

Jak piszą autorzy raportu, w Szczecinie, Lublinie i Częstochowie taki ruch pozwoli zaoszczędzić nawet ok. 6300 zł rocznie.

Trudne kredyty

Po ostatnich zmianach kosztów najmu i cen mieszkań inwestorom najbardziej opłaca się kupować małe mieszkania. Natomiast najemcom najbardziej opłaca się zamiana małych lokali na własne. Koszt najmu jest tu bowiem średnio aż o 34 proc. wyższy niż rata kredytu. Przy średniej wielkości mieszkaniach jest to 19 proc., a dla dużych – 4 proc.

Problem polega jednak na tym, że aby uzyskać kredyt trzeba posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego, a coraz więcej banków wymaga obecnie aż 20 proc. O kredyt jest dziś także znacznie trudniej niż jeszcze na początku roku.

Jak dodają analitycy Expandera i Rentier.io, osoby młode, które wynajmują kawalerki, bardzo często myślą także o zakupie mieszkania większego od tego, w którym obecnie mieszkają – ze względu np. na dodatkowy pokój dla dziecka. Biorąc to pod uwagę zyski z zamiany na własne nie są już tak wysokie.

Koszty najmu spadły do wyników sprzed roku

Według autorów raportu, po ostatnich spadkach kosztu najmu, stawki niemalże powróciły do zeszłorocznego poziomu. W II kwartale najem małego mieszkania (czyli o powierzchni poniżej 35 m2) był tylko o 3 proc. droższy niż przed rokiem, a w przypadku lokali średniej wielkości (35-60 m2) i dużych (>60 m2) jest tylko o 2 proc. drożej.

Spadki kosztów najmu obserwowane w ostatnich miesiącach niemalże w całości zniosły zatem wzrosty z drugiej połowy 2019 r. i początku 2020 r.

Średnie koszty najmu w II kw. 2020 r. były tylko minimalnie wyższe niż przed rokiem. W poszczególnych miastach można jednak było odnotować znaczące różnice. Z jednej strony zanotowano znaczące spadki w Bydgoszczy (-10 proc.) i Częstochowie (-8 proc.), a z drugiej strony zaobserwowano duże wzrosty w Toruniu (+16 proc.) i Gdyni (+15 proc.). J

Jednak w przypadku porównania cen nominalnych, najwięcej zapłacą najemcy dużego mieszkania w Warszawie (średnio 4000zł), a najmniej najemcy małego mieszkania w Sosnowcu (950zł).


Czytaj także: NBP: Już niedługo banki będą łagodzić politykę kredytową – to dotyczy też kredytów mieszkaniowych