{"vars":{{"pageTitle":"Polska wdraża unijną przepisy o raportowaniu ESG. Znamy terminarz prac","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["duze-przedsiebiorstwa","esg","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","ministerstwo-finansow","najnowsze","rada-dialogu-spolecznego","raportowanie-esg","raportowanie-niefinansowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":474393}} }
300Gospodarka.pl

Polska wdraża unijne przepisy o raportowaniu ESG. Znamy terminarz prac

Polska zabiera się za wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie raportowania ESG. Wstępne konsultacje w sprawie przepisów rozpoczną się jeszcze w I kwartale.

Planowany termin implementacji przez Polskę dyrektywy to lipiec 2024 r. Informację podał wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Z komunikatu po posiedzeniu Rady wynika, że Ministerstwo Finansów jeszcze w I kwartale przeprowadzi prekonsultacje. Dopiero po tych uzgodnieniach projekt ustawy trafi do wykazu prac legislacyjnych i programowych prac rządu.

Następnie zaplanowano konsultacje i uzgodnienia publiczne. W dalszej kolejności odbędą się prace w parlamencie.

Zdaniem wiceministra dla partnerów społecznych istotna jest interpretacja przepisów wynikających z wdrożenia ww. dyrektywy. Oznajmił, że resort finansów jest otwarty na rozmowy z partnerami społecznymi na temat interpretacji i stosowania przepisów – czytamy dalej w komunikacie.

Zdaniem wiceministra, jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie jednolitych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju.

Czym jest dyrektywa CSRD?

Dyrektywę UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD) opublikowano w grudniu 2022 roku. Zastępuje ona wcześniejszą dyrektywę dotyczącą ujawniania informacji niefinansowych (NFRD).

Zgodnie z nowymi unijnymi regulacjami obowiązek raportowania niefinansowego zagadnień ESG będą miały wszystkie duże spółki i duże grupy kapitałowe. Chodzi o zagadnienia środowiskowe (E), społeczne (S) oraz ładu korporacyjnego (G).

Nowe wymogi będą wprowadzane stopniowo. Od 2025 r. obowiązek będzie dotyczył wszystkich firmy, które obecnie raportują na podstawie dotychczasowej dyrektywy. Od 2026 r. obejmie wszystkie duże przedsiębiorstwa a od 2027 r. – małe i średnie przedsiębiorstwa. Tylko mikroprzedsiębiorstwa nie podlegają nowym przepisom.

Komisja Europejska powadzi obecnie konsultacje z organami UE i państwami członkowskimi w sprawie projektów standardów raportowania.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: