{"vars":{{"pageTitle":"Rekordu nie będzie. Sprzedaż pomp ciepła w Polsce już hamuje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","cieplo","energetyka","najnowsze","ogrzewanie","pompy-ciepla","port-pc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"17 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":601970}} }
300Gospodarka.pl

Rekordu nie będzie. Sprzedaż pomp ciepła w Polsce już hamuje

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce w pierwszym półroczu 2023 wzrosła w ujęciu rok do roku, ale samym drugim kwartale wyhamowała. Rekordy popularności pomp z 2022 roku trudno będzie powtórzyć. 

To wnioski z raportu Polskiej Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w którym wykorzystano też dane Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Wynika z niego, że w pierwszej połowie roku wyraźnie spadła sprzedaż wszystkich urządzeń grzewczych. A schłodzenie koniunktury nie ominęło też rynku pomp ciepła.

Spada sprzedaż urządzeń grzewczych

Eksperci podkreślają, że na tle dużych spadków sprzedaży wszystkich urządzeń sprzedaż samym pomp, choć mniejsza, wypada całkiem dobrze. Pompy ciepła stanowią już około 45 proc. sprzedawanych w Polsce urządzeń grzewczych. 

Dane uwzględniają sprzedaż do hurtowni, firm dystrybucyjnych i instalatorów a nie obejmują sprzedaży do klienta docelowego. W badaniu wzięło udział 31 producentów i generalnych importerów urządzeń grzewczych, którzy łącznie mają większość udziału w rynku.

PORT PC podaje, że w I półroczu 2023 r. sprzedaż urządzeń grzewczych w Polsce spadła o około 40 proc. w porównaniu z I półroczem 2022 r. W samym II kwartale tego roku − spadła o ponad 55 proc. rok do roku.

Duże spadki sprzedaży odnotowano wśród kotłów gazowych, dotychczasowego lidera sprzedaży pod względem liczbowym. W I półroczu br. sięgnęły one ogólnie ponad 50 proc., a w II kwartale br. − ponad 60 proc. Jeszcze słabsze wyniki dotyczą sprzedaży kotłów na pellet – w tej grupie urządzeń można mówić o spadku sprzedaży o ponad 70 proc. w I półroczu.

W tym kontekście wyniki sprzedaży pomp ciepła wypadają całkiem nieźle, choć oczywiście nie są one tak dobre jak można było oczekiwać pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r. Warto zauważyć, że wyniki te są jednak nieco lepsze niż zakładaliśmy kilka tygodni temu, dokonując korekty prognoz dla rozwoju polskiego rynku pomp ciepła – czytamy w komunikacie.

Ile pomp ciepła sprzedaje się w Polsce

Jak zatem zmienia się sprzedaż pomp ciepła? PORT PC przedstawia to w rozbiciu na poszczególne rodzaje urządzeń.


Czytaj też: Pompa ciepła to pułapka wysokich rachunków za prąd. Ekspertka: potrzebna jest specjalna taryfa


W zależności od typu pompy ciepła, dane sprzedażowe za I półrocze 2023 r. w ujęciu rok do roku to:

Słabsze wyniki odnotowano w samym drugim kwartale. W podziale na rodzaje urządzeń są one następujące:

W efekcie kolejny raz wzrósł udział pomp ciepła w malejącym rynku urządzeń grzewczych w Polsce. Według szacunków PORT PC, w I półroczu tego roku stanowiły one już około 60 proc. urządzeń grzewczych sprzedawanych do budynków jednorodzinnych – czytamy dalej.

Jak są perspektywy dla rynku?

Jeśli chodzi o prognozy sprzedaży pomp ciepła w kolejnych miesiącach, pozostajemy ostrożni. Tak jak wskazywaliśmy w niedawnej korekcie, w przypadku gruntowych pomp ciepła można liczyć na wzrost sprzedaży w całym 2023 r. o 20-30 proc. (w ujęciu rok do roku). Natomiast w odniesieniu do pomp ciepła powietrze-woda przewidujemy spadek sprzedaży o 20-30 proc., a w negatywnym scenariuszu nawet o 35 proc. – czytamy dalej.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Organizacja przewiduje, że w całym roku sprzeda się ponad 155 tysięcy pomp ciepła. Będzie to mniej niż w roku 2022, kiedy sprzedaż przekroczyła 200 tysięcy sztuk. Odbicie rynku powinno jednak nastąpić już w 2024 roku.

Roczne wyniki sprzedaży i prognozę PORT PC na ten rok pokazuje wykres.

Organizacja podkreśla, że tegoroczną sprzedaż porównujemy z bardzo dobrymi wynikami z 2022 r., na które wpłynęły nadzwyczajne okoliczności. To chociażby inwazja Rosji na Ukrainę, obawy o dostępność paliw, nie tylko kopalnych, oraz wzrost ich cen. W efekcie wyniki sprzedaży za ten rok wypadają słabiej, choć są znacznie wyższe od tych z lat poprzednich.

Polecamy także: