{"vars":{{"pageTitle":"Religijność Polaków. Wiarę deklaruje większość, praktykuje – mniejszość","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["anioly","badanie","bog","chrzescijanie","demony","diabel","ipsos","main","najnowsze","pokolenie-boomers","pokolenie-z","polacy","polska","religia","religijnosc","rozwoj-osobisty","tolerancja","wiara"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"7 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":579312}} }
300Gospodarka.pl

Religijność Polaków. Wiarę deklaruje większość, praktykuje – mniejszość

Jak wygląda religijność Polaków? Większość (75 proc.) uważa siebie za chrześcijan. W nabożeństwach uczestniczy jednak tylko 38 proc. religijnych osób. Wolimy modlić się w domu. Staliśmy się też bardziej tolerancyjni. 

Po 6-letniej przerwie firma badawcza IPSOS ponownie zbadała religijność różnych narodowości, m.in. Polaków.

Jak modlitwa, to raczej w domu

Przynależność do chrześcijaństwa zgłosiło 75 proc. respondentów, podczas gdy przynależność do jakiejkolwiek innej religii tylko 2 proc. ankietowanych. A co z niewierzącymi? Co piąty Polak (19 proc.) nie wyznaje żadnej religii, a 2 proc. badanych wyznaje inną religię niż chrześcijaństwo. Natomiast 5 proc. ankietowanych nie ujawnia informacji o swojej religijności.

Miejscem praktyk religijnych jest w większym stopniu własny dom niż kościół. Raz na miesiąc i częściej w domu modli się 52 proc. badanych, natomiast w miejscach kultu religijnego, także kościele – 38 proc. respondentów.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Podczas gdy wiarę w istnienie nieba deklaruje 54 proc. respondentów, to w piekło wierzy już tylko 44 proc. Polaków. Nieco mniej niż połowa z nas (47 proc.) uważa, że istnieją ponadnaturalne istoty (np. anioły, demony). Tylko 4 proc. mniej osób jest przekonanych o istnieniu diabła.

Wiara definiuje osobowość

Trzech na czterech Polaków uważa, że wiara w Boga lub siłę wyższą pomaga im przezwyciężać życiowe kryzysy. Wiara nadaje ich życiu sens – tak wskazało 72 proc. ankietowanych, a zdaniem 63 proc. badanych wiara czyni ich życie szczęśliwszym. Co ciekawe, 15 proc. Polaków podkreśliło, że traci szacunek dla danej osoby, kiedy dowiaduje się, że jest ona niewierząca. Dla porównania w 2017 r. powiedziało tak 18 proc. zapytanych osób.

– Dla 45 proc. Polaków religia jest czynnikiem definiującym osobowość. Wynik ten jest jednak o 9 punktów procentowych mniejszy niż w badaniu z 2017 roku. Podobnie znaczący spadek można obserwować przy twierdzeniu, że ludzie wierzący są lepszymi obywatelami (36 proc. zgadzających się w 2017 roku i 26 proc. obecnie). Z drugiej strony warto odnotować 6 punktów procentowych wzrostu dla postawy tolerancyjnej. 80 proc. Polaków czuje się całkowicie swobodnie w otoczeniu ludzi z odmiennymi przekonaniami religijnymi – podaje IPSOS.

Jak wynika z badania, z twierdzeniem, że ludzie religijni są lepszymi obywatelami w największym stopniu zgadzają się mieszkańcy Indii (79 proc.), w najmniejszym natomiast Węgier (16 proc.). Nastawienie pozostałych krajów w tym kontekście pokazuje poniższa grafika.

 

Ogólnie najbardziej wierzącą w Boga narodowością są Brazylijczycy (70 proc.). Z drugiej strony w najmniejszym stopniu wierzą w Boga Japończycy (3 proc.).

W badaniach IPSOS wzięło udział około 1000 osób z Australii, Brazylii, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych oraz 500 lub więcej osób z Argentyny, Belgii, Chile, Kolumbii, Węgier, Meksyku, Holandii, Peru, Polski, Singapuru, Południowej Afryki, Korei Południowej, Szwecji, Tajlandii i Turcji.

Polecamy również: