{"vars":{{"pageTitle":"Reparacje dla Polski za II wojnę światową. Rząd chce ubiegać się o ponad 6 bln złotych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","ii-wojna-swiatowa","najnowsze","niemcy","polityka","polska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":349257}} }
300Gospodarka.pl

Reparacje dla Polski za II wojnę światową. Rząd chce ubiegać się o ponad 6 bln złotych

Reparacji dla Polski w wysokości 6,2 bln złotych chce się domagać polski rząd. To szacunki strat poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w trakcie II wojny światowej, które przygotowywał przez ostatnie lata parlamentarny zespół powołany w tej sprawie.

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiono raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945. Prace nad raportem trwały przez ostatnie pięć lat.

Straty poniesione przez Polskę oszacowano łącznie na 6,2 bln złotych.

Podczas prezentacji raportu prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazał, że rządzący podjęli decyzję o zwróceniu się do Niemiec o podjęcie rokowań ws. wypłaty Polsce tej kwoty reparacji.

Polskie straty

Zespół 30 naukowców, którzy przygotowywali raport, oszacował straty ekonomiczne poniesione przez Polskę na podstawie dostępnych danych archiwalnych i oraz szacunków. Uwzględniono m. in. wysokość utraconych wynagrodzeń poległych i zabitych Polaków, strat materialnych, czy utraconych zysków dla Skarbu Państwa z podatków.

W ramach poszczególnych kategorii oszacowano następujące straty:


Polecamy też: