Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad długofalowym planem finansowania programu „Czyste Powietrze”, w tym uruchomieniem finansowania z Funduszu Modernizacyjnego, podał resort. Jednocześnie zapewnił, że obecna sytuacja programu jest stabilna.
– Trwają prace nad długofalowym planem finansowania programu, w tym uruchomieniem finansowania z Funduszu Modernizacyjnego, co ma na celu sfinansowanie umów zawieranych z wnioskodawcami po wykorzystaniu środków z FEnIKS [Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko] – napisał wiceminister Krzysztof Bolesta w odpowiedzi na interpelację.
Sytuacja finansowa programu
Przypomniał, że trudności związane z płynnością finansową programu, które miały miejsce w 2023 r., zostały rozwiązane w wyniku uruchomienia, na przełomie 2023 i 2024 r., środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO – budżet 13,9 mld zł), następnie FEnIKS (budżet 6,4 mld zł) oraz budżetu własnego NFOŚiGW (w miarę bieżących potrzeb).
– Obecna sytuacja finansowa programu jest stabilna. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje sukcesywnie środki na konta WFOŚiGW, w miarę zgłaszanego przez nie zapotrzebowania. Nabór wniosków w Programie prowadzony jest wyłącznie w ramach limitów środków zagwarantowanych w budżecie programu – wskazał wiceminister.
Oznacza to, że dla obecnie przyjmowanych wniosków i zawieranych umów wszystkie wypłaty zostaną zrealizowane, nawet jeśli beneficjenci zechcą je rozliczać w kolejnych latach, podsumował.
Program „Czyste powietrze” pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.
Polecamy także:
- Brudne powietrze w polskich miastach. Nie wypadamy dobrze w unijnym rankingu
- Uzdrowiska z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Minister zdrowia przymykał na to oko
- Polacy chcą czystego powietrza. Coraz więcej z nas jest gotowych na zmiany w transporcie
- Brudne powietrze co roku zabija miliony ludzi. Szczególnie narażone są małe dzieci