{"vars":{{"pageTitle":"Ropa będzie tańsza, ale co dalej z cenami gazu? Nowa prognoza PKN Orlen","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","najnowsze","paliwa","pkn-orlen","ropa","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":419769}} }
300Gospodarka.pl

Ropa będzie tańsza, ale co dalej z cenami gazu? Nowa prognoza PKN Orlen

PKN Orlen oczekuje, że cen ropy mogą spaść pod koniec roku. Spółka przewiduje jednocześnie, że ceny hurtowe energii elektrycznej w czwartym kwartale tego roku nie powinny znacznie windować, podał koncern.

Cena ropy Brent, czyli tej pochodzącej z pól naftowych położonych na Morzu Północnym, w ostatnim kwartale bieżącego roku powinna wynieść między 90 – 110 dolarów za baryłkę – wynika z informacji podaje przez PKN Orlen. Jeśli się tak stanie to ceny ropy spadną w porównaniu z trzecim kwartałem lub utrzymają sie na podobnym poziomie.

Cena ropy Brent spadła do 101 dolarów za baryłkę w III kwartale z 114 dolarów za baryłkę w poprzednim kwartale.

– Ropa Brent – oczekujemy cen ropy w przedziale 90-110 dolarów za baryłkę w efekcie spadku popytu na skutek spowolnienia gospodarczego, dalszego uwalniania rezerw strategicznych ropy przez USA oraz mocnego dolara przy deklarowanym niższym wydobyciu przez OPEC+ o 2 mbd – wyjaśnia spółka.

Obecnie na rynku detalicznym spadki notowane są w mniejszej skali niż wynikałoby to ze zmian na rynku hurtowym. Te z kolei odzwierciedlają zmiany na rynku ropy i kursy walut.

Spadek cen benzyny na stacjach nie nadąża za spadkiem cen ropy naftowej, bo sprzedawcy zwiększyli marże. Ale to ma też dobre strony: dzięki temu w 2023 r. nie odczujemy tak mocno powrotu do wyższej stawki VAT na paliwa, uważają eksperci.

– Myślę, że to kwestia zapewnienia sobie przez sprzedawców paliw bezpieczeństwa, by uniknąć skokowych podwyżek po podniesieniu podatku VAT – mówi Urszula Cieślak z biura Reflex.

Ceny gazu trudniejsze do przewidzenia

Analitycy PKN Orlen podkreślają, że ceny gazu są trudniejsze do przewidzenia. Cena tego surowca będzie zależała zarówno od sytuacji wynikającej z wojny trwającej w Ukrainie, jak i warunków pogodowych w Europie.

– Ceny gazu w najbliższych kwartałach będą uzależnione od warunków atmosferycznych oraz ryzyk geopolitycznych związanych z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę – czytamy dalej.

Jednak ceny gazu nie powinny pójść znacząco w górę w porównaniu z poprzednim kwartałem – podał koncern.

Cena gazu ziemnego wzrosła do 954 zł/ MWh w III kw. br. z 471 zł/ MWh kwartał wcześniej.

– Energia elektryczna – średnioważone ceny hurtowe energii elektrycznej w IV kw. 2022 nie powinny przekroczyć 1000 zł/MWh w efekcie zmian regulacyjnych, prognozowanych sprzyjających warunków atmosferycznych oraz spowolnienia gospodarczego – podała spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Blackout w Polsce? By go uniknąć musimy zastąpić stare elektrownie