{"vars":{{"pageTitle":"Rosja odcina Polsce gaz. Jak go zastąpimy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","kontrakt-jamalski","piotr-naimski","rosja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296965}} }
300Gospodarka.pl

Rosja odcina Polsce gaz. Jak go zastąpimy?

Po wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego, dostawy tego paliwa do wszystkich odbiorców będą realizowane na dotychczasowym poziomie, zadeklarował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. „Nie przewidujemy w tej chwili takiej możliwości, żeby gaz z żadnego kierunku do Polski nie płynął” – dodał.

Gaz-System realizuje strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i wariant odcięcia dostaw rosyjskich był przygotowywany, jest w tej chwili już realizowany. Jest to wariant, w którym wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na tym poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili – powiedział Naimski podczas konferencji prasowej we wtorek 26 kwietnia.

Gaz-System to strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. 100 proc. udziałów w spółce ma Skarb Państwa.

Piotr Naimski przypomniał, że ilość gazu uzyskiwana z kontraktu jamalskiego to ok. 9 mld m3 gazu w skali rocznej, z czego niecałe 3 mld m3 było dostarczane przez Gazociąg Jamalski, a pozostałe ilości przez przejścia interkonektorowe  na granicy ukraińskiej i białoruskiej.

Wszystkie te punkty zostały przez Gazprom wyzerowane, w związku z tym należy uznać, że obecnie ten kontrakt nie jest realizowany, poinformował minister.

Skąd Polska weźmie gaz?

W ramach kontraktu jamalskiego do Polski dostarczanych było ok. 9 mld m3 gazu rocznie. Średnie roczne zużycie gazu w Polsce kształtuje się na poziomie 20 mld m3. Skąd Polska weźmie brakujące dostawy gazu?

– Jeżeli chodzi o możliwości dostawy gazu do Polski w tej chwili, to w skali rocznej mamy: 6,5 mld m3 – to jest gazoport w Świnoujściu; 5,5 mld m3 – rewers fizyczny na Gazociągu Jamalskim, 1,5 mld m3 – jest kolejne wejście ze strony niemieckiej – podał wczoraj Naimski.

Z kolei 1 maja Polska ma uruchomić gazociąg Polska-Litwa, o możliwości przesyłu 2,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Mamy też połączenie z Czechami – ok. 1-1,5 mld m3 gazu możemy stamtąd pozyskiwać – podał Naimski.

W najbliższym czasie będzie uruchomiony także interkonektor ze Słowacją, który ma możliwość przesyłania 5-6 mld m3 gazu.

Zatem, jeśli chodzi o możliwości wejścia do systemu, one w pełni pokrywają te zapotrzebowanie, które było pokrywane ze Wschodu – twierdzi minister.

Dodatkowo, minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa wskazuje, że obecnie nasze magazyny gazu są napełnione w ok. trzech czwartych.

Konferencja prasowa z 26 kwietnia dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego Polski po tym, jak Gazprom poinformował Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia 2022 roku.

Więcej o wstrzymaniu dostaw z Rosji pisaliśmy w tych artykułach: