{"vars":{{"pageTitle":"Rosja była największym eksporterem emisji CO2 do UE. Sankcje nałożone na Kreml mogą to zmienić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dwutlenek-wegla","emisje-co2","import","klimat","main","przemysl","rosja","sankcje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":300618}} }
300Gospodarka.pl

Rosja była największym eksporterem emisji CO2 do UE. Sankcje nałożone na Kreml mogą to zmienić

Kolejne pakiety sankcji obejmujące import produktów gospodarki rosyjskiej mogą przysłużyć się nie tylko szybszemu zakończeniu inwazji na Ukrainę, ale i zmniejszeniu importu emisji dwutlenku węgla przez europejską gospodarkę. Według szacunków OECD, Rosja to drugi największy eksporter emisji tego gazu do krajów UE.

W 2018 roku kraje Wspólnoty importowały z Rosji towary i usługi, których wytworzenie wiązało się z emisją 173,8 mln ton dwutlenku węgla. W tym import rosyjskich towarów do Polski wyniósł 16,6 mln ton tego gazu – podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), powołując się na dane OECD.

Oznacza to, że Rosja jest drugim największym eksporterem CO2 do krajów Unii. Z większymi emisjami, bo na poziomie 270 mln ton, wiąże się jedynie import z Chin.

Import emisji z Rosji

Według planów Komisji Europejskiej, część importowanych do UE produktów (stal i żelazo, aluminium, nawozy, cement oraz energia elektryczna) miała zostać objęta systemem opłat od importu emisji. W tych sektorach, zidentyfikowanych jako wysokoemisyjne, największym eksporterem do UE-27 jest właśnie Rosja. W latach 2015-2019 Federacja Rosyjska odpowiadała średnio za 16,7 proc. całości importu tych produktów.

Import towarów i usług z innych krajów może mieć jednak pozytywny wpływ na środowisko. To dlatego, że poziom emisji związany z ich produkcją różni się w różnych gospodarkach. Rosyjska jest natomiast jedną z najbardziej emisyjnych na świecie – wskazują analitycy PIE.

Emisje w Rosji wynosiły w 2020 roku blisko 11 ton dwutlenku węgla na osobę. To więcej, niż w Chinach, gdzie wartość ta wyniosła w 2020 roku 7,4 tony. Rosyjska gospodarka wyprzedza pod tym względem również polską – emisje w Polsce wynoszą 7,9 tony per capita. Natomiast w Unii Europejskiej jest to średnio 5,8 tony na mieszkańca.

Wysoka emisyjność rosyjskiej gospodarki wiąże się z metodami uzyskiwania energii. W Rosji ponad 85 proc. energii pierwotnej pozyskiwane jest z paliw kopalnych (z czego ponad połowa z gazu, 22,5 proc. z ropy a 11,5 proc. z węgla). Również energochłonność gospodarki rosyjskiej pozostaje jedną z najwyższych na świecie. Wskaźnik dla Rosji wynosi o 63 proc. niż średnia światowa i 10 proc. więcej, niż wskaźnik dla Chin.

W przypadku europejskiego importu z Rosji, za najwięcej emisji odpowiadały sprowadzane metale (41,3 mln ton dwutlenku węgla), koks i produkty rafinacji ropy naftowej (32 mln ton CO2) oraz usługi związane z transportem i magazynowaniem (21 mln ton) – podaje PIE.

Czytaj też: