{"vars":{{"pageTitle":"Rosja znów tnie dostawy gazu. Ceny biją historyczne rekordy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz-ziemny","gazociag","gazprom","import-gazu","kontrakt-jamalski","polska","rosja","surowce"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":234878}} }
300Gospodarka.pl

Rosja znów tnie dostawy gazu. Ceny biją historyczne rekordy

Z Rosji do Europy płynie jeszcze mniej gazu ziemnego niż dotąd. Zmniejszone dostawy z Rosji to główna przyczyna rekordowych cen gazu w Europie i Polsce. Dziś po południu hurtowe ceny gazu na holenderskiej giełdzie pobiły rekordy i osiągnęły cenę nawet 181 euro za MWh. To wzrost o ponad 17 proc. i historyczny rekord.

Dziś rano cena kontraktu Dutch TTF (będącego dla Europy punktem odniesienia) na dostawę gazu w styczniu sięga nawet 158 euro za megawatogodzinę, podczas gdy przy wczorajszym zamknięciu wynosiła 146,9 euro. To wzrost o 7 proc. względem poprzedniego dnia.

W tej chwili cena ta sięgnęła już 181 euro za MWh. To wzrost o 23 proc. względem poprzedniego dnia. Wtorkowe ceny gazu pobiły rekordy.

Dlaczego ceny tak gwałtownie rosną? Ilość gazu płynącego z Rosji przez polsko-niemiecką granicę ponownie się skurczyła. Wcześniejszy znaczący spadek ilości transportowanego przez Gazprom gazu, miał miejsce we wrześniu – ilustruje to wykres działu analiz w PKO Research.

Dzienne dostawy gazociągiem Jamalskim, który idzie przez Polskę z Rosji i zaopatruje w gaz Europę Zachodnią, były najniższe od miesiąca w ten weekend. Spadły z 27 mln metrów sześciennych w piątek do 5,2 i 4,7 metrów sześciennych w sobotę i niedzielę. W poniedziałek przez gazociąg przepływało zaledwie 4 proc. możliwego przepływu objętości gazu.

Rekordowe ceny gazu

Zmniejszone dostawy gazu z Rosji mają ogromny wpływ na bijące rekordy hurtowe ceny gazu w Europie i w Polsce.

W poniedziałek ceny gazu skoczyły o 8 proc i sięgały nawet 148,5 euro za megawatogodzinę.

Dziś rano cena kontraktu Dutch TTF (będącego dla Europy punktem odniesienia) na dostawę gazu w styczniu sięga nawet 158 euro za megawatogodzinę, podczas gdy przy wczorajszym zamknięciu wynosiła 146,9 euro. To wzrost o 7 proc. względem poprzedniego dnia.

Po południu cena ta sięgnęła już 181 euro za MWh. To wzrost o 23 proc. względem poprzedniego dnia. Wtorkowe ceny gazu pobiły dotychczasowe rekordy.

Te wzrosty cen hurtowych przekładają się na rosnące koszy gazu dla wszystkich. W zeszłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe taryfy cen za prąd i gaz dla odbiorców indywidualnych. Ceny gazu wzrosły o 54 proc. Jak wyjaśnia regulator, koszty dla gospodarstw domowych wzrosły wskutek gwałtownie rosnących kosztów zakupu tego paliwa przez przedsiębiorców na europejskim rynku gazu.

Rekordowo wysokie ceny gazu w 2021 roku spowodowały także niepokoje o wzrost inflacji, bankructwa firm w Europie i dyskusję o uniezależnieniu od importu rosyjskiego gazu. Ten ostatni pozostaje głównym źródłem gazu dla Polski, a także Europy.

Czemu Rosja zakręca kurek z gazem?

Wbrew zapowiedziom Władimira Putina Rosja zmniejszyła dostawy gazu ziemnego do Europy już kilka miesięcy temu. Rosyjski Gazprom uzasadnia to koniecznością wypełnienia własnych magazynów przed zimą. Takie uzasadnienie dzisiejszego zmniejszenia dostaw podają też branżowe media, wskazując, że to spadek temperatury przyczynił się do zakręcenia rosyjskiego kurka z gazem w ten weekend.

Długofalowo, za wzrost cen gazu odpowiada także zwiększony popyt na gaz ziemny i energię w gospodarkach azjatyckich. Trwające tam odbicie po pandemii powoduje zwiększenie produkcji przemysłowej, a zatem także zwiększenie zapotrzebowania na energię.

Jednak w Europie pojawiały się też głosy, że ograniczenia dostaw gazu przez rosyjski Gazprom wiążą się z próbami wywierania presji przez Rosję na szybsze uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Z kolei polski rząd, ostatnio w osobie ministry klimatu i środowiska Anny Moskwy, mówi o konieczności powstrzymania monopolu Gazpromu w obszarze importu gazu w Europie.

Wysokie ceny gazu. Skąd się wziął kryzys energetyczny w Europie i jak długo to może potrwać?