{"vars":{{"pageTitle":"Rumunia o krok od zostania gospodarką o wysokich dochodach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","dochod-narodowy","pkb","produkt-krajowy-brutto","rumunia","statystyki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 sierpnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":15763}} }
300Gospodarka.pl

Rumunia o krok od zostania gospodarką o wysokich dochodach

Mało brakowało, aby Rumunia została w tym roku oficjalnie uznana za część świata „wysokiego dochodu”. Stało się tak, ponieważ dochód narodowy na mieszkańca w 2018 r. był nieco poniżej progu ustalonego przez Bank Światowy, pisze Business Review.

Zgodnie z najnowszymi progami ustalonymi w lipcu 2019 r., gospodarki o niskich dochodach (to politycznie poprawna nazwa dla „krajów trzeciego świata”) definiowane są jako gospodarki o dochodzie narodowym na mieszkańca wynoszącym 1 025 dol. lub mniej w 2018 r., gospodarki o średnich niższych dochodach – od 1 026 do 3 995 dol., gospodarki o średnich wyższych dochodach – od 3 996 do 12 375 dol., a gospodarki o wysokich dochodach – 12 376 dol. lub więcej.

W 2018 r. Rumunia z dochodem narodowym na mieszkańca w wysokości 11 290 jest więc jedynie „gospodarką o średnim wyższym dochodzie”.

Gdyby patrzeć tylko na PKB, to Rumunia już w tym roku osiągnęłaby poziom „wysokich dochodów”, jednak metoda Banku Światowego zakłada wzięcie pod uwagę 91,8 proc. PKB i podzielenie tego przez liczbę mieszkańców.

Jeśli Rumunii uda się uniknąć kryzysu, to w 2020 r. najprawdopodobniej stanie się gospodarką o wysokim dochodzie.

Na najnowszych zmianach Banku Światowego straciła m. in. Argentyna, która spadła z grupy krajów i wysokich dochodach do grupy gospodarek o średnich wyższych dochodach.

Polska, wraz z 79 innymi państwami i terytoriami zależnymi, znajduje się w w najwyższej grupie. W kolejnej grupie, oprócz Rumunii i Argentyny, są m. in. Brazylia, Bułgaria, Rosja oraz Chiny.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Dacia ma wielkie plany na rozwój: chce nowego „rodzeństwa” dla najbardziej popularnego SUVa w Europie

>>> Spółka zależna Gazpromu odkryła złoża ropy naftowej w Rumunii