{"vars":{{"pageTitle":"RWE przyspiesza wyjście z węgla brunatnego. Przestanie produkować z niego prąd do 2030 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","energetyka","najnowsze","niemcy","rwe","wegiel-brunatny"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"4 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":364223}} }
300Gospodarka.pl

RWE przyspiesza wyjście z węgla brunatnego. Przestanie produkować z niego prąd do 2030 r.

Niemiecka grupa energetyczna RWE ogłosiła , że w 2030 r. przestanie korzystać z węgla brunatnego do produkcji energii. To o osiem lat szybciej niż wcześniej zakładano.

Niemcy zareagowały na zmniejszoną dostępność gazu przedłużeniem pracy niektórych elektrowni węglowych. Z drugiej strony jednak chcą przyspieszyć termin dekarbonizacji.

W czasie obecnego kryzysu przyczyniamy się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w Niemczech poprzez czasowe zwiększenie wykorzystania naszych elektrowni opalanych węglem brunatnym, a tym samym pomagamy w wypieraniu gazu z produkcji energii elektrycznej – przypomniał prezes Markus Krebber, cytowany w komunikacie spółki.

Jednocześnie inwestujemy miliardy euro w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i jesteśmy gotowi do wycofania węgla brunatnego do 2030 roku – dodał.

Decyzja RWE wynika z umowy, którą spółka zawarła z niemieckim Ministerstwem Gospodarki i Ochrony Klimatu i stosownym ministerstwem Nadrenii – Północnej Westfalii.

Jej konsekwencją ma być pozostawienie 280 mln ton węgla brunatnego w złożach. RWE podaje, że dzięki temu uniknie emisji ok. 280 mln ton dwutlenku węgla.

Inwestycje w zieloną energię

Jednocześnie RWE deklaruje inwestycje w transformację energetyczną. Łącznie na energetykę odnawialną firma chce wydać 50 miliardów euro do 2030 r. Z tej kwoty 15 mld euro wyda w Niemczech.

Szczególnym regionem jest Nadrenia – Północna Westfalia, gdzie znajdują się kluczowe dla RWE złoża węgla brunatnego. Tam grupa planuje uczestniczyć w rozbudowie elektrowni gazowych, które docelowo mogłyby być opalane wodorem.

Co z jednostkami węglowymi?

Niemiecki rząd podejmie w ciągu najbliższych czterech lat decyzję, czy elektrownie na węgiel brunatny mają być utrzymywane w gotowości do 2033 r. Taka możliwość uzasadniono koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.

Jednocześnie z związku z trwającym kryzysem energetycznym Niemcy przedłużają pracę elektrowni Neurath D i E do końca marca 2024 r. Jednostki miały być wyłączone z końcem tego roku.


Czytaj także: