{"vars":{{"pageTitle":"Rybacy zaniepokojeni planami spuszczenia wody z Fukushimy do Pacyfiku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekologia","energetyka","energia-atomowa","energia-jadrowa","fukushima","japonia","przemysl-spozywczy","rybolowstwo"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":19355}} }
300Gospodarka.pl

Rybacy zaniepokojeni planami spuszczenia wody z Fukushimy do Pacyfiku

Osoby związane z sektorem rybołówstwa w prefekturze Fukushima wyraziły we wtorek zaniepokojenie planami ministra środowiska Yoshiaki Harady, że Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. będzie musiało zrzucić radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej Fukushima nr 1 bezpośrednio do Oceanu Spokojnego, donosi Japan Times.

W 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami doszło do katastrofy, w wyniku której zostało zebranych ponad milion ton zanieczyszczonej wody z rur chłodzących używanych do powstrzymania topnienia rdzeni paliwowych. Woda jest obecnie przechowywana w zbiornikach na terenie elektrowni, ale do 2022 r. zabraknie miejsca.

„Jedyną opcją będzie spuszczenie radioaktywnej wody do oceanu i rozcieńczenie jej”, powiedział Harada na konferencji prasowej.

Cały rząd będzie dyskutował na ten temat, ale takie jest moje osobiste zdanie” – dodał japoński minister środowiska.

Z opinią tą nie zgadza się Takayuki Yanai, członek miejscowej spółdzielni rybackiej:

Niesłusznie jest twierdzić, że wpuszczenie wody do Pacyfiku jest „jedyną możliwą opcją”, skoro wciąż trwają rozmowy na szczeblu komisji rządowej” – powiedział Yanai.

Plany te wywołały także wątpliwości w innych państwach regionu – władze Korei Południowej w zeszłym miesiącu wezwały wysokich rangą przedstawicieli ambasady Japonii do wyjaśnienia szczegółów ewentualnego przeprowadzenia operacji.

>> Japońskie firmy będą wspólnie pracować nad tym, aby pochłanianie CO2 było tańsze

>> Odkrycie japońskich naukowców zbliża nas do stworzenia internetu kwantowego