Rynek prywatnej opieki zdrowotnej będzie rósł średniorocznie o 7 proc. w latach 2023-2028. Jednocześnie wzrost ubezpieczeń zdrowotnych będzie średnio na poziomie 9 proc. na rok, a abonamentów medycznych – o 8 proc., wynika z szacunków firmy badawczej PMR.
W 2022 roku wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej, wraz z wydatkami na leki i nie-leki, wzrosła z dwucyfrową dynamiką i przekroczyła wartość 70 mld zł, podała firma.
– W 2022 roku, według estymacji PMR, wartość rynku osiągnęła poziom ponad 70 mld zł. Mimo że jak pokazuje badanie PMR, odsetek Polaków korzystających z prywatnych usług medycznych w 2022 r. był na podobnym poziomie jak w 2021 r., to stale przyrasta częstotliwość, z jaką pacjenci korzystają z usług medycznych – podano w komunikacie poświęconym raportowi „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028. Wpływ inflacji, wojny w Ukrainie i skutków pandemii COVID-19 na rynek”.
Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem liczby przypadków infekcji sezonowych – czyli konsekwencjami m.in. pandemii i lockdownu. Co więcej, świadomość zdrowotna pacjentów jest większa, choć z powodu pandemii diagnostyka i leczenie mają zaległości.
Według prognoz PMR, w horyzoncie najbliższych pięciu lat utrzyma się wzrost na rynku prywatnej opieki zdrowotnej. Rosnące zainteresowanie prywatnymi usługami zdrowotnymi rodzi jednak wyzwania dla branży. Są związane z presją płacową oraz niedoborem kadry medycznej. W konsekwencji wydłużają się kolejki oczekujących na usługi – także w segmencie prywatnym.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
– Biorąc pod uwagę tylko wydatki na usługi medyczne, tzn. z wyłączeniem wydatków na leki i nie-leki, to dominującą częścią rynku są świadczenia medyczne płatne na miejscu. W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost popularności abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych. To produkty, w ramach których za stałą miesięczną opłatę otrzymuje się dostęp do określonych usług medycznych – podano w komunikacie.
Jak wynika z prognoz PMR, zarówno ubezpieczenia zdrowotne, jak i abonamenty medyczne będą w latach 2023-2028 wzrastać ze średnioroczną skumulowaną dynamiką (CAGR) na poziomie wyższym niż średnia dla całego rynku prywatnej opieki medycznej.
Czytaj także:
- Choroba na urlopie, czyli EKUZ to za mało. Gdzie i ile zapłacimy za pomoc lekarza za granicą? [EXPLAINER]
- Młodzi liczą na wyższą emeryturę, niż prognozuje ZUS. Brakuje edukacji w tej dziedzinie
- Polacy inwestują w zdrowie. Więcej osób wykupiło prywatne ubezpieczenie
- Polska gospodarka kaszle tytoniowym dymem. Palenie papierosów kosztuje nas miliardy złotych