{"vars":{{"pageTitle":"Rynek się doczekał. RPP obniżyła stopy procentowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cel-inflacyjny","inflacja-2025","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"8 maja 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739516}} }
300Gospodarka.pl

Rynek się doczekał. RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 0,50 pkt proc. To ruch, którego spodziewał się rynek.

6 i 7 maja odbyło się posiedzenie RPP, na którym zadecydowano o obniżeniu stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna wynosi 5,25 proc. w skali rocznej.

Inne stopy procentowe ustalono w skali rocznej na poziom:

Uchwała RPP wchodzi w życie dzisiaj, 8 maja 2025 r.

Co przeważyło o obcięciu stóp?

Według komunikatu wydanego po posiedzeniu RPP, na decyzję wpłynęły wskaźniki makroekonomiczne. Wśród nich były niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżenie się dynamiki płac i słabsze dane o koniunkturze. Jak podano, dalsze decyzje będą zależały od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

NBP podał, że niepewność jednak wywołuje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach. Niepokój mogą też budzić poziom administrowanych cen nośników energii i dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej. Kolejną niewiadomą jest również kształtowanie się inflacji na świecie, zwłaszcza w kontekście zmian w polityce handlowej głównych gospodarek: amerykańskiej i chińskiej.

Po kwietniowym posiedzeniu RPP pojawiały się sugestie, które zwracały uwagę na przestrzeń do obniżek stóp procentowych. W komunikacie po majowym posiedzeniu pojawia się bardziej gołębi wydźwięk niż jeszcze miesiąc temu. W kwietniu Rada prognozowała, że „w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP”, czego przyczyną miały być m.in. wcześniejszy wzrost cen energii, wzrosty stawek akcyzy i ceny usług administrowanych.

Nie sprawdziło się to, gdyż inflacja była niższa, niż spodziewali się decydenci – wyniosła 4,2 proc., choć prognozowano inflację na poziomie 4,9 proc. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu zwrócono uwagę, że „obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”. Według ekonomistów Credit Agricole sygnalizuje to, że Rada dostrzega przestrzeń na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach.


Przeczytaj także: