Nowy projekt ustawy ma na celu wsparcie budowy elektrowni, które faktycznie są magazynami energii. Ma powstać co najmniej kolejne sześć takich jednostek.
Rząd przyjął projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Ma on na celu usprawnienie realizacji i rozbudowy tych elektrowni, by uczynić z nich magazyny energii, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
– Rząd chce usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę inwestycji dotyczących elektrowni szczytowo-pompowych. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej – czytamy w komunikacie.
– Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej. Ponadto, magazyny energii elektrycznej mają szczególne znaczenie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i konieczności szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych – wskazano również.
Czytaj także: Elektrownia do zadań specjalnych. System energetyczny ma być bezpieczny dzięki tej technologii [EXPLAINER]
Co jest w projekcie ustawy?
Zgodnie z projektem, inwestycja dotycząca elektrowni szczytowo-pompowej będzie inwestycją celu publicznego. Rozwiązanie to ma zapewnić szybszą ich realizację, a tym samym poprawę bezpieczeństwa energetycznego, poprzez zwiększenie możliwości magazynowania energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym.
Wskazano, że w Polsce mogłoby powstać co najmniej sześć elektrowni szczytowo-pompowych. Jedną z pierwszych może być inwestycja w Młotach, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Elektrownia w Młotach dałaby ok. 1 gigawat energii elektrycznej, co – według szacunków – wystarczyłaby dla ok. 1,5 mln gospodarstw domowych przez kilka godzin (równowartość ilości energii elektrycznej wytworzonej przez jeden reaktor jądrowy i jeden blok węglowy lub jedną dużą farmę wiatrową na morzu).
Według projektu, decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej będzie wydawał wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora. Wniosek ma zawierać szczegółowe informacje i dane, a także będą do niego załączone opinie, m.in. związane z określeniem granic terenu objętego wnioskiem.
Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej ma stanowić podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.