{"vars":{{"pageTitle":"Rząd poluzuje zasady w budżecie. Wydatki na armię poza limitem, reguła wydatkowa do zmiany","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","deficyt","finanse","finanse-publiczne","makroekonomia","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"30 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":575550}} }
300Gospodarka.pl

Rząd poluzuje zasady w budżecie. Wydatki na armię poza limitem, reguła wydatkowa do zmiany

Rząd zmienia regułę wydatkową w budżecie. Wzór na dopuszczalny limit wydatków ma się opierać na prognozach deficytów sektora finansów publicznych.

Stabilizująca reguła wydatkowa to wzór, według którego oblicza się dopuszczalną wysokość wydatków państwa na dany rok. W obecnym kształcie uwzględnia on inflację i stan gospodarki oraz wielkość długu publicznego.

Według zapisów zawartych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów rząd zamierza „wprowadzić w ustawie o finansach publicznych mechanizm korygujący nadmierną nierównowagę finansów publicznych wyznaczaną przez prognozy wyników (deficytów) sektora instytucji rządowych i samorządowych (ESA2010)”.


Polecamy: Koniec finansowania wydatków poza budżetem. Ale w zamian zmiany w regule wydatkowej [NEWS 300GOSPODARKI]


– Nowy mechanizm korekty zastąpiłby dotychczasowy w stabilizującej regule wydatkowej. W efekcie SRW miałaby rolę wykonawczą dla ww. reguły – poprzez mechanizm korekty zapewniałaby konsolidację finansów publicznych na poziomie wynikającym z reguły deficytu – zapisano w wykazie.

Wydatki na wojsko wyłączone z limitu

Zgodnie z rządowym planem z limitu wydatków wyłączone będą też wydatki na wojsko. Ministerstwo Finansów zapowiadało taką zmianę już w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2028.

Tzw. klauzula obronna ma, w zamyśle autorów projektu, pozwolić na specjalne potraktowanie wydatków związanych ze zwiększaniem potencjału obronnego.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Rozbudowa potencjału obronnego wymaga – szczególnie w przypadku Polski, kraju przyfrontowego – ponadprzeciętnych nakładów na cele obronne. Ponadto w związku z powrotem do stosowania standardowych reguł fiskalnych w UE po ogólnej klauzuli wyjścia w latach 2020-2023 konieczne jest ponowne przeliczenie kwoty startowej urealniającej poziom wydatków do warunków po latach powtarzających się szoków – podano.

Według rządowego planu nowe przepisy zmieniające regułę wydatkową mają zostać przyjęte przed Radę Ministrów jeszcze w II kwartale tego roku.

Polecamy: