{"vars":{{"pageTitle":"Rząd wyciąga rękę do rolników. Zwiększy dopłaty do skupu zbóż i dofinansuje nawozy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["doplata","gospodarstwa-rolne","gospodarstwo-rolne","legislacja","najnowsze","nawozy","nowe-przepisy","rolnictwo","rolnicy","zwierzeta-rolnicze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"3 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":593437}} }
300Gospodarka.pl

Rząd wyciąga rękę do rolników. Zwiększy dopłaty do skupu zbóż i dofinansuje nawozy

Rząd planuje zwiększenie o ponad 39 mln euro (173 mln złotych) budżetu na dopłaty do skupu zbóż oraz możliwość jego powiększenia z puli krajowej o dwukrotność tej kwoty, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Dofinansowane zostaną również nawozy.

Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych planowane jest w tym tygodniu.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano, m.in. zwiększenie budżetu pomocowego o II transzę (39,33 mln euro) wsparcia ze środków unijnych oraz możliwość powiększenia o dwukrotność wyżej wymienionej kwoty z budżetu krajowego, wydłużenie terminu na składanie wniosków o pomoc do dnia 31 lipca (z dnia 14 lipca) – czytamy w wykazie.

Jednocześnie zaplanowano zmianę przepisów dotyczących współczynnika korygującego oraz wydłużenie terminu sprzedaży zbóż, rzepaku lub rzepiku objętego pomocą z dnia 30 czerwca do dnia 15 lipca.


Czytaj także: Susza uderza uderza w rolnictwo. Warzywa mogą być jeszcze droższe


Jak uzasadniono, podejmowane działania mające na celu intensyfikację wywozu zbóż z Polski, mimo że bardzo istotne w obecnej sytuacji, nie są wystarczające, ponieważ część ukraińskich zbóż i nasion rzepaku pozostaje w Polsce, stanowiąc konkurencję dla krajowej produkcji.

Jednocześnie utrudnieniem dla eksportu zboża i nasion rzepaku jest duża konkurencja wśród głównych eksporterów o rynki zbytu w krajach trzecich oraz trend spadkowy cen na globalnym rynku zbożowym.

Rząd dofinansuje zakup nawozów

Jak wynika również z prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd planuje również objęcie dofinansowaniem zakup nawozów dokonany do połowy maja bieżącego roku, i jednoczesne wydłużenie naboru wniosków do końca lipca.

Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planowane jest – jak zapowiadał wcześniej minister rolnictwa i rozwoju wsi – z początkiem lipca.

W projekcie proponuje się, m.in.: […] objęcie dofinansowaniem zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanego do dnia 15 maja bieżącego roku zamiast 31 marca bieżącego roku i jednoczesne wydłużenie naboru wniosków do dnia 31 lipca bieżącego roku. [obecnie 14 lipca – red.] – czytamy w wykazie.

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, planowane jest wydłużenie również do dnia 15 lipca 2023 roku terminu sprzedaży pszenicy lub gryki, pozwalającego na ubieganie się o pomoc oraz wprowadzenie możliwości ubiegania się o pomoc przez podmioty prowadzące działalność w zakresie skupu lub obrotu zbożem, które poniosły dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W tym projekcie planowane są również takie rozwiązania jak:

rozszerzenie o konie katalogu zwierząt gospodarskich, których unieszkodliwienie podmioty utylizacyjne są zobowiązane zgłosić zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

uzależnienie wysokości pożyczek dla producentów świń na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez tego producenta świń działalności rolniczej na obszarach z ograniczeniami w związku z ASF od wielkości stada w 2020 roku

umożliwienie podmiotom realizującym usługi w zakresie transportu zbóż lub rzepaku do portów nadbałtyckich przy ubieganiu się o pomoc dokumentowania tych usług na podstawie oświadczeń sporządzanych przez osobę wykonującą obowiązki głównego księgowego w postaci zbiorczej listy faktur, zawierającej numery faktur, daty wystawienia.

Polecamy również: