{"vars":{{"pageTitle":"Rząd zdecydował: pierwsza elektrownia jądrowa stanie na Pomorzu. Zbuduje ją Westinghouse","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","main","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":388859}} }
300Gospodarka.pl

Rząd zdecydował: pierwsza elektrownia jądrowa stanie na Pomorzu. Zbuduje ją Westinghouse

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej . Zakłada ona wybór technologii Westinghouse AP1000 i lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

To dziś historyczny moment, bo energetyka jądrowa to energetyka czysta, bezpieczna, jednak też najtańsza. Ze względu na kwestie polityki klimatyczneh, ale też jeśli weźmie się pod uwagę koszty paliwa – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską. To technologia najwyżej zaawansowana, pasywna, grawitacyjna. Najlepiej zabezpiecza przed jakimikolwiek zagrożeniami – dodawał.

Co jest w uchwale rządu?

Według informacji podanych wcześniej w wykazie prac, uchwała przewiduje akceptację „Raportu koncepcyjno-wykonawczego w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. W połowie września br. przekazali go ambasador USA w Polsce i prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Na lokalizację pierwszej elektrowni rząd wybrał Lubiatowo-Kopalino. To miejsce wybrane także wcześniej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. To ta spółka będzie odpowiedzialna za budowę.

Uzasadnieniem wyboru jest „konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych”. Wskazano też na uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa.

Dzisiejsza decyzja dotyczy pierwszej lokalizacji i trzech reaktorów – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wskazała, że budowa w tej lokalizacji powinna rozpocząć się w 2026 r.

Zgodnie z uchwałą rzadu minister finansów ma współdziałać z minister właściwym do spraw energii w celu zapewnienia finansowania budowy.

To jest [orientacyjna suma] do ok. 20 mld dolarów, czyli kwota sięgającą 90-100 mld złotych – powiedział Mateusz Morawiecki, zapytany o koszt pierwszej elektrowni.

Druga elektrownia w planach

Uchwała zakłada także uznanie konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej. Nie wskazuje jednak technologii dla tego przedsięwzięcia.

W poniedziałek spółki PGE i ZE PAK podpisały list intencyjny z koreańskim koncernem KHNP. Dotyczy on planów budowy drugiej elektrowni jądrowej – w Pątnowie.

– Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu jądrowego, w Polsce centralnej, którego lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych kwartałach – powiedział także premier.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada, że w naszym kraju mają powstać elektrownie jądrowe o mocy łącznie od 6 do 9 gigawatów. Oprócz Westinghouse swoje oferty budowy elektrowni jądrowych złożyli także francuski EDF oraz koreański KHNP.

Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada sześć reaktorów o mocy łącznie do 9 GW. Program koreański ogłoszony przez ministra Sasina to program dodatkowy, prywatny. Powstaną dodatkowo trzy reaktory, ich mocy jeszcze nie znamy. Ale łącznie w miksie energetycznym może być nawet 15 GW mocy jądrowych – wyjaśniła minister Anna Moskwa.

Czytaj także:

Oprac. Kamila Wajszczuk