{"vars":{{"pageTitle":"Byliśmy w fabryce Embraera w Brazylii. Te samoloty może kupić LOT [ZDJĘCIA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["brazylia","e-jet-e2","embraer","fabryka","lotnictwo","main","najnowsze","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"25 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":517985}} }
300Gospodarka.pl

Byliśmy w siedzibie Embraera w Brazylii. Te samoloty może wkrótce kupić LOT [ZDJĘCIA]

Embraer nie ma przed nami tajemnic. Byliśmy w fabryce samolotów E-Jet E2 w Sao Jose Dos Campos w Brazylii – tych samych, których kupno rozważają Polskie Linie Lotnicze LOT.

Embraer to trzeci co do wielkości producent samolotów pasażerskich na świecie – wyprzedzają go giganci, czyli amerykański Boeing i europejska firma Airbus.


Czytaj także: Kopanie prądem, loty donikąd. Tak lotnictwo (nie) zabiega o pasażera


Siedziba firmy mieści się w Sao Jose Dos Campos – 800-tysięcznym mieście, o którym dziś mówi się jak o „miasteczku Embraera”. Dzięki obecności przemysłu i najważniejszych światowych firm miasto stopniowo się rozrastało. Jeszcze 20 lat temu liczbę jego mieszkańców szacowano na niespełna 600 tys.

Sao Jose Dos Campos jest oddalone o ok. 60 km od Sao Paulo, największego miasta Brazylii i Ameryki Południowej zarazem, swoistego centrum biznesowego tego regionu świata.

Firma została założona w 1969 roku, ale równo 50 lat później, w 2019 roku, pojawiły się próby przejęcia korporacji przez Boeinga. Amerykanie mieli mieć 80 proc. udziałów w spółce, to jednak współpraca nie doszła do skutku.

Mural z wizerunkiem założyciela Embraera, Oziresa Silvii

Embraer zajmuje się produkcją samolotów wąskokadłubowych (z jednym przejściem) do 150 miejsc na pokładzie. Odrzutowce te są używane przez linie lotnicze na krótkich i średnich trasach, operując na połączeniach typu point-to-point. Łączą miasta średniej wielkości, jednocześnie odznaczają się mniejszą pojemnością – ale i mogą pozwolić sobie na większą częstotliwość lotów i zachowanie slotów na lotniskach.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Samoloty producenta zasilają floty linii lotniczych na całym świecie.

Do tej pory Embraer dostarczył 8 tys. samolotów klientom w 100 krajach – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Rodrigo Silva e Souza, wiceprezes zarządu ds. marketingu w Embraerze.

fot. Embraer

W segmencie odrzutowców do 150 miejsc na pokładzie, co trzeci samolot to Embraer. Jego największym rywalem w tym zakresie jest europejski Airbus, a zwłaszcza samolot Airbus A220, znany wcześniej pod nazwą Bombardier CSeries.

Z wizytą w fabryce

Brazylijski producent samolotów otworzył przed 300Gospodarką drzwi do swojej fabryki.

Embraer koncentruje się na produkcji regionalnych odrzutowców E190 i E195 z rodziny E2. Model E195-E2 to jednocześnie największy samolot dotąd produkowany w Brazylii.

Samoloty z rodziny E2 mają być jak najbardziej wydajne i energooszczędne. Producent podkreśla, że jego maszyny mogą mieć nawet dwukrotnie mniejsze zużycie paliwa niż konkurencyjne odrzutowce.

Średnio na realizację samolotu z rodziny E2 potrzeba około 40 dni. Następne 15 dni to testy w powietrzu. Decyzja o produkcji samolotu, aby móc dostarczyć go do klienta, powinna zapaść kilkanaście miesięcy wcześniej.

18 miesięcy przed dostawą potrzebujemy zamknąć konfigurację samolotu i zacząć jej realizację. Dzisiaj mamy jeszcze sloty, aby zacząć dostarczać maszyny nawet w 2024 roku – mówił Michał Nowak, reprezentujący w Embraerze Europę i Azję Środkową.

fot. Embraer

Maksymalnie w ciągu miesiąca w fabryce w Sao Jose Dos Campos może powstać 31 maszyn. Pandemia mocno jednak uszczupliła zapotrzebowanie na samoloty, a odbicie można zaobserwować dopiero od niedawna. W grudniu 2022 roku w fabryce wyprodukowano 22 odrzutowce.

fot. Embraer

Kuszenie linii lotniczych

Jednym ze strategicznych miejsc siedziby Embraera jest tzw. Customer Experience Centre. To nietypowe centrum obsługi klienta, bo skierowane bezpośrednio do podmiotów z branży lotniczej – linii lotniczych lub leasingodawców. To właśnie tam Embraer kusi potencjalnych właścicieli samolotów swoimi produktami i zachęca do przekonania się o jakości usług.

Customer Experience Centre

Centrum zaprojektowane jest z najwyższą starannością, zadbano o detale. Całość prezentuje się naprawdę nowocześnie i wręcz designersko. Nic dziwnego – ma przecież reprezentować spółkę przed potencjalnym klientem. Za pomocą specjalnej planszy – globu – możemy przekonać się o tym, gdzie na świecie połączenia wykonują samoloty marki Embraer. A jest ich sporo.

Customer Experience Centre

Przedstawiciele linii lotniczych mogą również zajrzeć do wnętrza samolotu i wejść na „pokład”. To oczywiście zręcznie zrobiony tzw. mock-up, czyli odwzorowana kabina samolotu, która ma oddać to, jak maszyna prezentuje się w rzeczywistości.

Tak wygląda środek E-Jeta:

A tak mock-up prezentuje się od zewnątrz:

Embraer we flocie LOT-u

Dla Polskich Linii Lotniczych LOT temat jest szczególnie ważny. Przewoźnik stoi przed wyborem samolotów w segmencie regionalnym i wąskokadłubowym. Do czasu wyłonienia producenta samolotów LOT zastosował rozwiązanie pomostowe – leasing.

Obecnie PLL LOT mają w swojej flocie 44 maszyny brazylijskiego producenta. To druga największa flota Embraera w Europie – tuż po holenderskich liniach KLM. W liczbie odrzutowców tego producenta LOT wyprzedza nawet Lufthansę.

Embraer E2 jest zresztą wymieniany jako jeden z kandydatów. Na jego korzyść działa fakt, że samolot jest nowoczesny: niskoemisyjny i ekonomiczny.

Nowoczesne samoloty zapewniają największe ograniczenia emisji CO2 na pasażera, dlatego analizujemy wszelkie nowe technologie i nowe silniki. Na pewno chcemy, żeby samoloty niskoemisyjne typu Embraer E-2 czy Airbus 220 były istotną częścią naszej floty. Musimy być konkurencyjni i niskoemisyjni – mówił jeszcze w 2021 roku ówczesny prezes przewoźnika, Rafał Milczarski.

Więcej o lotnictwie piszemy w tych tekstach: