{"vars":{{"pageTitle":"Samotność zagraża nie tylko zdrowiu psychicznemu. Zwiększa także ryzyko udaru","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["choroby","najnowsze","samotnosc","zdrowie","zdrowie-psychiczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":715944}} }
300Gospodarka.pl

Samotność zagraża nie tylko zdrowiu psychicznemu. Zwiększa także ryzyko udaru

Osoby, które przez długi czas odczuwają chroniczną samotność, są narażone na wyższe ryzyko udaru mózgu. Według pierwszego tego typu badania, samotność może zwiększać ryzyko udaru nawet o 56 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje samotność za jedno z najpoważniejszych globalnych zagrożeń zdrowotnych, które wpływa na każdy aspekt zdrowia i dobrostanu. Główny chirurg USA porównuje, że efekty samotności na śmiertelność są porównywalne do palenia 15 papierosów dziennie. Udary są jedną z głównych przyczyn długoterminowej niepełnosprawności i śmiertelności na świecie.

Chociaż wcześniejsze badania łączyły samotność z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, niewiele z nich analizowało konkretnie wpływ samotności na ryzyko udaru mózgu. Badanie prowadzone przez Harvard University, które opisuje dziennik The Guardian jest pierwszym, które bada związek między zmianami w poziomie samotności, a ryzykiem udaru.


Czytaj także: Sztuczna inteligencja na ratunek samotności. Są naukowcy, którzy tak rysują przyszłość relacji


Badanie trwało kilka lat. W analizie eksperci wykorzystali dane Uniwersytetu Michigan, zbierane w latach 2006-2018 . Przepytano ponad 12 tys. osób w wieku 50 lat i starszych, które nigdy nie miały udaru. Naukowcy odróżnili czynniki takie jak izolacja społeczna i objawy depresji, które są ściśle związane z samotnością, ale jednak różnią się od niej.

Cztery lata po pierwszym etapie około 9 tys. osób, które pozostały w badaniu, odpowiedziało na te same pytania, a naukowcy podzielili ich na grupy w zależności od odpowiedzi.

W pierwszej grupie były osoby, które wykazywały niski poziom samotności, w drugiej ci, którzy na początku deklarowali, że czują się samotni, ale podczas trwania badania przestali odczuwać samotność, do trzeciej zakwalifikowano badanych, którzy na początku nie uważali się za samotnych, ale z czasem zaczęli odczuwać samotność. W czwartej grupie umieszczono osoby o wysokim poziomie samotności, które uważały, że są permanentnie samotne.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Badania wykazały, że osoby uważane za samotne na początku badania miały o 25 proc. wyższe ryzyko udaru niż ci, którzy nie byli uważani za samotnych. Natomiast wśród osób permanentnie samotnych, ryzyko udaru było o 56 proc. wyższe niż w grupie o niskim poziomie samotności – podaje dziennik.

(Oprac. Amelia Suchcicka)

Czytaj także: