{"vars":{{"pageTitle":"Samozatrudnieni w Niemczech mają problem. Prawie połowa z nich nie ma zleceń","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["brak-zlecen","handel","koniunktura","mikroprzedsiebiorstwa","najnowsze","przemysl","samozatrudnienie","uslugi"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709787}} }
300Gospodarka.pl

Samozatrudnieni w Niemczech mają problem. Prawie połowa z nich nie ma zleceń

Prawie połowa samozatrudnionych cierpi z powodu braku zleceń. To m.in. efekt trudności w przemyśle, którego konkurencyjność wyraźnie spada. 

Co prawda sytuacja biznesowa lekko poprawiła się w kwietniu, ale i tak nie przełożyło się to na wzrost liczby zleceń dla samozatrudnionych, wynika z Indeksu Klimatu Biznesowego (Geschäftsklimaindex) publikowanego przez Instytut Badan nad Gospodarką (ifo) w Monachium.

Wskaźnik koniunktury w biznesie wzrósł w kwietniu z -15,6 do -13,8 punktów. Bieżące nastroje się poprawiły, a oceny koniunktury w najbliższych sześciu miesiącach wskazują nieznaczny spadek sceptycyzmu.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Nadal zbyt mało zleceń

Jednym z głównych powodów słanych ocen jest deficyt zamówień, który się pogłębia. Największe spadki dotyczą branży produkcyjnej. Jeszcze w styczniu 36,9 proc. firm przemysłowych ogłosiło braki w zleceniach, a w kwietniu było to już 39,5 proc.

 – Brak zleceń wywiera presję na samozatrudnionych  – mówi ekspertka instytutu ifo Katrin Demmelhuber.

Jeszcze na początku roku prawie 48 proc. ankietowanych samozatrudnionych skarżyło się na deficyt zamówień. Obecnie odsetek ten to 44 procent, czyli nadal dużo.


Czytaj także: Rząd chce ozusować śmieciówki. Przedsiębiorcy: to oznacza niższe płace, albo wyższe ceny


Nadzieje eksperci wiążą z sektorem usługowym, który obecnie jest stabilizatorem koniunktury. Jeśli chodzi o handel, to sytuacja poprawiła się zauważalnie w handlu detalicznym, natomiast hurtownicy nie są zadowoleni z liczby bieżących zleceń.

Instytut badawczy ifo (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung der Universität München) prowadzi co miesiąc badania osób samozatrudnionych oraz małych przedsiębiorstw. Od 2021 roku, ośrodek naukowy publikuje nowy wskaźnik Jimbo-ifo-Indeks Klimatu Biznesowego dla samozatrudnionych, bazujący na aktualnym stanie koniunktury.

Polecamy: