{"vars":{{"pageTitle":"Rosja i Białoruś odcięte od pieniędzy z EBOiR. „Wojna nie daje nam wyboru”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc","eboir","europejski-bank-odbudowy-i-rozwoju","inwazja-rosji-na-ukraine","main","rosja","sankcje","sankcje-gospodarcze","ukraina","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":286578}} }
300Gospodarka.pl

Rosja i Białoruś odcięte od pieniędzy z EBOiR. „Wojna nie daje nam wyboru”

Rosja i Białoruś odcięte od finansowania z EBOiR. Rada gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przegłosowała zawieszenie dostępu obu krajów do jego finansowania i innych zasobów ze skutkiem natychmiastowym.

O definitywnym odcięciu Rosji i Białorusi od pieniędzy z EBOiR-u bank ogłosił w poniedziałek. O swoich zamiarach informował już krotko po ataku Rosji na Ukrainę, a poniedziałkowe postanowienie rady gubernatorów jest przypieczętowaniem tej decyzji.

– Rada Gubernatorów EBOiR zatwierdziła podjęcie stanowczych działań przeciwko Federacji Rosyjskiej i Białorusi po inwazji na Ukrainę – głosi komunikat banku opublikowany w poniedziałek.

W praktyce oznacza to, że w Rosji i na Białorusi nie nowego finansowania projektów ani działań w zakresie współpracy technicznej.

EBOiR zastrzega, że może skorzystać z wszelkich praw do wstrzymania lub anulowania dalszych wypłat środków na istniejące projekty.

Bank zamyka również swoje przedstawicielstwa w Mińsku i w Moskwie.

 To smutne, że doszliśmy do tego punktu po tylu latach współpracy i działalności w obu krajach. Jednak prowadzona przez Rosjan wojna z Ukrainą nie pozostawiła nam innego wyboru, jak tylko pokazać nasze potępienie nie tylko słowami. Potrzebne są również działania, aby oba kraje nie miały wątpliwości, że naszym zdaniem podważyły ​​wartości, które są ważne dla nas jako instytucji i dla społeczności międzynarodowej – mówi prezes EBOiR, Odile Renaud-Basso, cytowana w komunikacie banku.

EBOiR będzie się teraz koncentrował na uruchomieniu wsparcia w wysokości 2 mld euro, z którego skorzystać może Ukraina i kraje regionu bezpośrednio dotknięte kryzysem uchodźczym. Pieniądze mają trafiać m.in. do firm ukraińskich, by podtrzymać ich płynność i pomóc w relokacji, jeśli będzie ona potrzebna dla podtrzymania działalności. Bank zobowiązał się również do wzięcia udziału w programie odbudowy Ukrainy.

Premier: Sankcje na Rosję nie działają, UE musi być bardziej stanowcza