{"vars":{{"pageTitle":"SBŁ zatrudnia już ponad 7 tys. osób. Projekty opisuje wiceprezes Krystian Saks [WIDEO]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","news"],"pageAttributes":["dzialalnosc-badawcza","fundusze-norweskie","granty","impact-cee","impact23","innowacyjne-opakowania","komisja-europejska","krystian-saks","praca","projekty-grantowe","siec-badawcza-lukasiewicz","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"25 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":571337}} }
300Gospodarka.pl

SBŁ zatrudnia już ponad 7 tys. osób. Projekty opisuje wiceprezes Krystian Saks [WIDEO]

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Emilii Derewienko jest Krystian Saks, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Emilia Derewienko rozmawiała z Krystianem Saksem o działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz, która powstała w 2019 r. i w ciągu 4 lat zgromadziła, w ramach 22 instytutów, ponad 7 tys. pracowników, z czego 4,5 tys. stanowią inżynierowie i naukowcy.

Projekty grantowe kołem zamachowym

Czym zajmuje się Sieć Badawcza Łukasiewicz?

– Naszą główną działalnością jest działalność badawczo-rozwojowa, prowadzenie projektów grantowych. […] To jest siła zamachowa, która powoduje wzrost zatrudnienia, bo jeżeli instytut badawczy uzyskuje dofinansowanie w ramach projektu, załóżmy za kilkanaście milionów złotych, wtedy też zatrudnia nowych pracowników. I to są już pensje na poziomie europejskim, bo często są to granty ze źródeł europejskich czy bezpośrednio z Komisji Europejskiej – tłumaczy Krystian Saks.

– Ale też uczestniczymy w różnego rodzaju przedsięwzięciach międzynarodowych, np. z Funduszy Norweskich, więc mamy spory potencjał do przyciągania, do zatrudniania naukowców takich, którzy wniosą wartość dodaną do projektów – dopowiada.

Opakowanie prawdę Ci powie

Organizacja prowadzi ponad 1000 przedsięwzięć.

–  Ostatnio słyszałem o świetnym projekcie w Łódzkim Instytucie Technologicznym. O innowacyjnych opakowaniach. To ma wielki potencjał rozwojowy. Nie mówię jeszcze o sukcesie, bo prowadzone są badania. Ten potencjał opiera się na tym, że dzięki innowacyjnym opakowaniom dla leków będzie można wiedzieć, czy te leki były należycie przechowywane. Samo opakowanie poprzez zmianę koloru pokaże, czy ten produkt był właściwie w chłodni przechowywany, czy to była właściwa temperatura, czy np. ten lek nie stracił swoich właściwości w trakcie transportu czy przechowywania – wyjaśnia rozmówca 300Gospodarki.

– To ma z punktu widzenia opieki zdrowotnej, medycyny naprawdę dużą przyszłość, więc trzymam kciuki za naszych naukowców z Łodzi – dodaje.

Aktualnie Sieć Badawcza Łukasiewicz stawia na umiędzynarodowienie. Na czym ma ono polegać?

– Będziemy chcieli przyciągać Polaków pracujących za granicą, uczących się za granicą, prowadzących badania za granicą czy otrzymujących granty na zagranicznych uczelniach, przyciągać z powrotem do Polski. Dawać im naprawdę dobre pieniądze, takie, które będą konkurencyjne – zapowiada Krystian Saks.

Szczegóły znajdziecie w materiale video. Zapraszamy do oglądania i udostępniania!

Polecamy również: