{"vars":{{"pageTitle":"Sejm przegłosował "Lex TVN". Za ustawą PiS oraz kilkoro posłów Kukiz’15 i Porozumienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["discovery","lex-tvn","pawel-kukiz","tvn","ustawia-medialna"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"11 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":174247}} }
300Gospodarka.pl

Sejm przegłosował „Lex TVN”. Za ustawą PiS oraz kilkoro posłów Kukiz’15 i Porozumienia

Posłowie przegłosowali w środę (11 sierpnia) wieczorem ustawę medialną, skierowaną przeciwko telewizji TVN.

Za ustawą opowiedziało się 228 parlamentarzystów, przeciwko było 216, natomiast 10 posłów wstrzymało się od głosu.

Ustawę poparł cały obóz Prawa i Sprawiedliwości, trzech posłów partii Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk, a także kilkoro członków Porozumienia Jarosława Gowina: Marcin Ociepa (który zdążył już wystąpić z partii), Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek oraz Anna Dąbrowska-Banaszek.

Przeciwni uchwaleniu Lex TVN byli, poza posłami opozycji, pozostali członkowie “Porozumienia”.

Od głosu wstrzymali się natomiast posłowie Konfederacji, a także poseł Porozumienia, Andrzej Gut-Mostowy.

Była to reasumpcja głosowania. We wcześniejszym głosowaniu opozycja przegłosowała PiS w sprawie odroczenia głosowania na 2 września.

Teraz ustawa będzie procedowana w Senacie.

Po przegłosowaniu kontrowersyjnego zapisu, pod Sejmem pojawili się protestujący. Interweniowała policja.

Co grozi TVN-owi

Proponowany przez rząd projekt ustawy zwanej w mediach „lexTVN”, po ewentualnym wejściu w życie uniemożliwiłby posiadanie mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To oznaczałoby, że nowe prawo zmusiłoby amerykańskie Discovery – właściciela TVN-u – do sprzedaży swoich większościowych udziałów w grupie TVN.

Wyceniana na około 2 mld dolarów TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.

Jeśli proponowana ustawa zostanie przyjęta, można się spodziewać, że „nadwyręży ona relacje biznesowe i polityczne między USA a Polską”.

TVN reaguje

Po ogłoszeniu wyniku głosowania oświadczenie w sprawie przyjętej ustawy wydał TVN.

„Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów” – napisano.

Szef Discovery: Upolitycznienie kwestii TVN24 bardzo niepokojące „dla każdej firmy inwestującej w Polsce”