Senat przyjął ustawę o obronie ojczyzny bez poprawek. Ustawa zakładającą zwiększenie liczebności armii do 300 tys. żołnierzy, modernizację sił zbrojnych oraz zwiększenie wydatków na ten cel do 3 proc. PKB w 2023 roku.
Ustawę poparło 97 senatorów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu. Poparcie Senatu oznacza, że ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Prace nad ustawą
Projekt ustawy o obronie Ojczyzny w wersji przyjętej przez rząd zakładał natomiast przyspieszenie planowanego wzrostu nakładów na armię do 2,3 proc. w roku 2023 i do 2,5 proc. w roku 2024 i latach następnych (wobec 2,2 proc. PKB w 2022 roku).
Jednak w trakcie prac sejmowych, ze względu na sytuację geopolityczną, zwiększono planowane nakłady na rok przyszły do 3 proc. PKB. Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przejście przez kandydata rocznego szkolenia, które da mu prawo przystąpienia do służby zawodowej.
Jednocześnie wprowadza:
- uproszczenie mechanizmów rekrutacji,
- zwiększenie kadry rezerwowej,
- wprowadzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby wojskowej,
- bardziej elastyczne zasady awansu,
- likwidację „szklanego sufit” dla szeregowych i podoficerów,
- system uposażeń dla studentów studiów wojskowych na poziomie żołnierzy zawodowych w tym samym stopniu.
Dodatkowo ustawa zakłada powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma umożliwiać pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. Ma być on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji czy wpłat z budżetu państwa.
Nowe prawo zakłada też m.in. że minister obrony narodowej, planując wydatki na modernizację techniczną Sił Zbrojnych, uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny.
Wcześniej proponowano zapis, wedle którego udział polskiego przemysłu zbrojeniowego w wydatkach na modernizację Sił Zbrojnych miał wynosić 50 proc. rocznie.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw, przepisy wykonawcze do ustawy mają zostać opracowane natomiast nie później niż 18 miesięcy od jej ogłoszenia.